W dniu 23 maja 2013 roku w Pijarskiej Szkole Podstawowej Królowej Pokoju odbył się etap międzyszkolny konkursu ekologiczno – przyrodniczego „Z ekologią na Ty”. Wzięło w nim udział 11 szkół podstawowych reprezentowanych przez 33 uczniów.
Konkurs składał się z dwóch części: testu z wiedzy ekologiczno – przyrodniczej oraz z wykonania plakatu o tematyce ekologicznej przez reprezentantów poszczególnych szkół.
Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Filipowicz z Pijarskiej Szkoły Podstawowej Królowej Pokoju w Łowiczu, drugie- Małgorzata Kurkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łowiczu i trzecie- Agnieszka Szachogłuchowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łowiczu.
Szkołą, która zdobyła największą ilość punktów była Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu. Prace uczniów były oceniane przez niezależne jury reprezentowane przez Doktorantki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wszystkie nagrody były ufundowane z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu „Z ekologią na Ty” realizowanego w Pijarskiej Szkole Podstawowej Królowej Pokoju w Łowiczu.
Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom!!!
Nauczyciel przyrody- Kamila Stępień
Marcin Gołębiewski – uczeń klasy IV PSP został tegorocznym laureatem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Patronat nad przebiegiem konkursu sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Marcin znalazł się wśród dziesięciu laureatów z rejonu łódzkiego, którzy w swojej kategorii wiekowej „2 M” zdobyli maksymalną liczbę punktów czyli 120.
Marcin to młody, ambitny i niezwykle zdolny chłopiec. Jak sam o sobie mówi – uwielbia liczyć, tabliczki mnożenia nauczył się w przedszkolu. W klasach 1-3 uczęszczał na kółko matematyczne, gdzie pod kierunkiem p. Martyny Dąbrowskiej rozwijał swój talent. Już wtedy rozwiązywał wiele zadań znacznie przekraczających program nauczania. Dziś Marcin mówi, że wszędzie doszukuje się matematyki, towarzyszy mu ona cały czas. Widzi na każdym kroku jej zastosowanie w praktyce. Świetnie liczy w pamięci, potrafi rozwiązać skomplikowane zadania z treścią. Łamigłówki oraz Zadania dla Asa – to jego codzienność. Do konkursu przygotowywał się rozwiązując zadania z poprzednich edycji. Marcin ma wiele zainteresowań, jest chłopcem oczytanym. Lubi książki przygodowe, historyczne oraz te o samolotach, samochodach i pociągach.
Marcin jest bardzo zadowolony z uzyskanego tytułu, a ja jako jego nauczycielka – bardzo z niego dumna.
Z gratulacjami Katarzyna Sumińska
23 maja 2013 roku Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu
Program
Godz.10.00 – rozpoczęcie konkursu- mała sala gimnastyczna
Godz.10.15 -11.15- test z wiedzy
Godz.11.15 – 11.30 – przerwa
Godz. 11.30 – 12.30 – wykonanie plakatu przez uczniów poszczególnych szkół
Godz. 12.30 – 12.45 – przerwa
Godz. 12.45- 13.30- zajęcia w pracowni biologicznej
Godz. 13.45- zakończenie konkursu i rozdanie nagród
Uprzejmie prosimy, aby uczniowie zabrali ze sobą nożyczki.
Organizatorzy
W dniu 17 maja 2013 roku uczniowie klasy II b zaprezentowali projekt z biologii pt. „Wpływ czynników abiotycznych na wzrost i kiełkowanie nasion”, nad którym pracowali od września 2012 roku. Uczniowie wykonali doświadczenia dotyczące wpływu temperatury, światła, tlenu i wilgotności podłoża na wzrost i kiełkowanie nasion. Oprócz doświadczeń przeczytali literaturę fachową, co pozwoliło w lepszy sposób zgłębić tajniki procesu kiełkowania.
W skład zespołu wchodzili:
Jakub Miszczak
Michał Stopczyński
Mateusz Zwierzchowski
Weronika Mycka
Zuzanna Baranowska
Miłosz Sobieraj
Weronika Cęcelek
Opiekun projektu- Kamila Stępień- nauczyciel biologii
24 kwietnia 2013 roku uczniowie humaniści z pierwszej klasy liceum wystawili w szkole inscenizację "Fantazego". Jest to dramat Juliusza Słowackiego, którego akcja rozgrywa się na Podolu ok. 1840 r. Głównym wątkiem są przygotowania do wydania za mąż córki hrabiego Respekta, Diany, za Fantazego Dafnickiego. Przyszli małżonkowie nie darzą się jednak miłością. Sytuację komplikuje pojawienie się Idalii, dawnej kochanki Fantazego oraz Jana, powstańca listopadowego, ktory niegdyś zaręczył się z Dianą. W wyniku takiej sytuacji Major, który stara się uartować związek Jana i młodej szlachcianki oraz Fantazy staczają pojedynek, zakończony zwycięstwem pierwszego. Ostatecznie to jednak wojskowy odbiera sobie życie wymuszając na swym rywalu zerwanie narzeczeństwa.
Utwór, początkowo rozwijający się w konwencji komedii obyczajowej stopniowo przeradza się w dramat. Prosta i szczera miłość Jana i Diany ukazana jest w opozycji do łapczywego uniesienia Fantazego i Idalii. Jednak ofiarna śmierć Majora okazuje się mieć oczyszczający wpływ na tę parę. Nie zmienia się jednak podejście Respektów, którym zależy tylko na pieniądzach. Słowacki przedstawia w Fantazym typowy konflikt komedii mieszczańskiej: walkę o posag i targi małżeńskie. Rozwiązuje jednak przeciwieństwa inaczej niż komediopisarze pozytywiści - za pomocą romantycznego gestu, odsłaniając zarazem jałowość powierzchownego życia towarzyskiego salonu.
O samej sztuce napisać można jeszcze wiele, ale zamiast poddawać ją dodatkowej analizie chciałbym opowiedzieć o samym jej wystawieniu. Związane było to z przygotowaniami, które rozpoczęły się już w lutym. Aktorzy odgrywający główne role musieli opanować naprawdę obszerne fragmenty tekstu. I choć w dniu premiery nie obyło się bez pomyłki czy dwóch... Cóż, przedstawienie musiało trwać!
Julia Szymkowicz, uczennica kl. II Pijarskiego Gimnazjum, w pięknym stylu wygrała bieg na dystansie 600 m podczas Powiatowej Gimnazjady w Lekkiej Atletyce w dniu 9 maja 2013 r. na stadionie OSiR-u. Na szczególną uwagę i zasługuje osiągnięty przez nią czas 1;51,01 min.
Wynik ten jest nowym rekordem życiowym Julki, poprawionym już drugi raz w tym sezonie w sumie o ponad 6 sekund i nowym rekordem Pijarskiego Gimnazjum.
Będąca w życiowej formie Julka zapowiada kolejne rekordy, a pierwszoplanowym celem jest wynik poniżej 1;50,00 min. Czynione przez nią postępy napawają optymizmem.
Życzymy Julce kolejnych rekordów i jeszcze wielu sukcesów biegowych.
Tadeusz Rutkowski
Tegorocznym Maturzystom życzymy najwyższych wyników podczas egzaminów maturalnych :)
W poniedziałek 29 kwietnia, kiedy większość uczniów naszej szkoły myślami była już podczas długiego majowego weekendu, klasa politechniczno-ekonomiczna wyruszyła wraz z p. Agnieszką Maciągowską do łowickiego lasu, aby tam dokonać nasadzeń drzew.
Na miejscu odbyliśmy szybki kurs sadzenia drzew prowadzony przez leśniczego, zaś po podziale na dwuosobowe grupy i rozdaniu niezbędnego sprzętu ochoczo ruszyliśmy do pracy. No może aż za ochoczo - jeden z naszych kolegów obudził się następnego dnia z bólem kręgosłupa ;)
Już po pierwszych zasadzeniach dało się zaobserwować „wyścig przodowników pracy” – wzajemna rywalizacja zagrzewała do jeszcze większego wysiłku, ale ponadto sprawiła, że czas wypełniony wspólnymi rozmowami i pracą minął bardzo szybko. Nie mogliśmy także odpuścić i - jak na prawdziwych matematyków przystało - na sam koniec zasadziliśmy koło modrzewi o promieniu 10m.
Nie mamy wątpliwości, że przyjdziemy tam znowu za rok skontrolować wzrost naszych „pociech”.
Uczniowie 1PE
17-cioro uczniów Pijarskich Szkół w Łowiczu uczestniczyło w wiosennej edycji Testu Coopera w Sochaczewie w dniu 27 kwietnia 2013 r. Zawody, których organizatorem od paru lat jest Klub Maratończyka „Aktywni” Sochaczew polegały na tym, że zawodniczki i zawodnicy podzieleni na kategorie wiekowe, biegli ze startu wspólnego 12 minut. Zwycięzcą zostawał ten, kto w tym czasie przebiegł najdłuższy dystans.
Na najwyższym podium stanęła Izabela Stanisławska, która przebiegła najdłuższy dystans (2500 m) w kategorii OPEN, rywalizując z 25 zawodniczkami.
Jeszcze dłuższy dystans (2530 m) przebiegła Julia Szymkowicz, ale w swojej kategorii wiekowej dziewcząt gimnazjum, rywalizowała z siostrami Cybulskimi - najlepszymi biegaczkami województwa mazowieckiego, zatem musiała zadowolić się trzecim miejscem.
Miejsca na podium zajęli także: Olga Zasada - drugie miejsce w kategorii OPEN oraz Konrad Panuszewski - trzecie miejsce w kategorii chłopców gimnazjum.
Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli Test Coopera, otrzymali pamiątkowe medale oraz owoce, słodycze i napoje, a zwycięzcy poszczególnych kategorii, w tym Iza Stanisławska, dodatkowo piękne puchary.
Oprócz wymienionych nagród indywidualnych, 9 szkół z największą liczbą uczniów na zawodach zostało nagrodzonych pucharami. Pijarskie Gimnazjum zajęło w tej klasyfikacji trzecie miejsce, a Pijarskie LO piąte miejsce.
Tadeusz Rutkowski
29 kwietnia 2013 roku klasy I i II H (oraz przygarnięty kolaborant w postaci uczennicy z klasy IB), chcąc nieco lepiej poznać historię ważnych dla Polski i Polaków miejsc, wraz z p. Magdaleną Latoszewską oraz p. Piotrem Komuńskim udały się na wycieczkę do Palmir, Modlina i Czerwińska. Nie sposób zamieścić w jednym krótkim tekście wszystkich wiadomości, jakimi podzielili się z nami przewodnicy, jednak postaram się zawrzeć w nim chociaż ogólne informacje.
W dniu 22 kwietnia 2013 r. w I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu odbył się II etap Konkursu Wiedzy o Powstaniu Styczniowym zorganizowany przez trzech polskich parlamentarzystów: Posła na Sejm RP Piotra Polaka, Senatora RP Przemysława Błaszczyka oraz europosła Janusza Wojciechowskiego. Nagrodą dla zwycięzcy był wyjazd na wycieczkę do Brukseli.
Rywalizowało w nim sześcioro uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu łowickiego. Rozwiązywali oni dość szczegółowy test wymagający dużej wiedzy. Pijarskie Liceum reprezentowali: Szymon Bolimowski z kl. IIH i Mateusz Gawroński z kl. IP-E. Obaj zajęli miejsca na podium. Mateusz zajął II a Szymon III miejsce, za co otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i Senatora Przemysława Błaszczyka.
Trzeba nadmienić, że I etap tego konkursu odbył się 26 marca 2013 r. w Pijarskim LO. Przystąpiło do niego czterech uczniów. Właśnie Szymon i Mateusz wygrali ten etap ex aequo i awansowali do finału, a oprócz nich w konkursie wystąpili: Piotr Parol i Krzysztof Łabendowicz.
W załączeniu zdjęcia z podsumowania I i II etapu tego konkursu.
Elżbieta Rutkowska
Dziewięcioro uczniów Pijarskich Szkół wystartowało w XX Biegach Przełajowych im. Marka Kacprzaka w Nowej Suchej w dniu 28 kwietnia 2013 r. Pięcioro spośród nich zajęło miejsca na podium:
•Julia Szymkowicz - II miejsce w biegu na dystansie 900 m w kategorii dziewcząt klas I-II gimnazjum
•Konrad Panuszewski - III miejsce w biegu na dystansie 1200 m w kate-gorii chłopców klas I-II gimnazjum
•Izabela Stanisławska - I miejsce w klasyfikacji kobiet w biegu OPEN na dystansie 3000 m
•Anna Wojciechowska - II miejsce w klasyfikacji kobiet w biegu OPEN na dystansie 3000 m
•Olga Zasada - III miejsce w klasyfikacji kobiet w biegu OPEN na dystansie 3000 m
Wszyscy wymienieni otrzymali piękne pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe w postaci parasoli, koszulek i toreb ufundowanych przez sponsorów, a także reklamówki wypełnione innymi drobniejszymi nagrodami rzeczowymi w postaci owoców, napojów, słodyczy i innych.
Dodatkowo w klasyfikacji szkół, dzięki wysokim miejscom w poszczegól-nych biegach, nasi gimnazjaliści zajęli III miejsce i w nagrodę otrzymali okazały pamiątkowy puchar wręczony przez p. Macieja Mońkę, wójta Gminy Nowa Sucha.
Tadeusz Rutkowski