W dniach 3-7 października 2013 uczennica naszego liceum Maria Karczewska uczestniczyła w wyjeździe do Brukseli organizowanym przez europosła Janusza Wojciechowskiego i posła Piotra Polaka. Szkoła pijarska została wytypowana jako jedyna spośród szkół w Polsce ze względu na jej wyjątkowy charakter, wysoki poziom nauczania i znaczące osiągnięcia uczniów. Kryterium wyboru przez Radę Pedagogiczną reprezentanta szkoły z klas maturalnych stanowiły uzdolnienia w dziedzinie matematyki i fizyki. Wyjazd obejmował zwiedzanie Parlamentu Europejskiego połączone ze spotkaniem z europosłem i spacer pośród najbardziej znanych atrakcji Brukseli. Była to również okazja do podziwiania pięknej architektury i krajobrazów Brugii i Ostendy, a także krótkiej wizyty nad Morzem Północnym. Wycieczkę urozmaicił wieczorny spacer po Brukseli podczas Nocy Muzeów (Nuit Blanche à Bruxelles). Ciekawostką było zobaczenie domu Jacquesa Brela i oglądanie krajobrazów północnej Belgii rodem z dzieł Breugela. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu odwiedzili Waterloo – miejsce słynnej bitwy cesarza Napoleona. Wyjazd obfitował w wyjątkowe wrażenia; życzymy wszystkim takiej nagrody za systematyczną naukę.
Dwie uczennice Pijarskich Szkół (Julia Szymkowicz oraz Izabela Stanisławska) reprezentowały gminę Łowicz na Powiatowych Igrzyskach Sportowo-Rekreacyjnych LZS, które odbyły się w dniu 6 października 2013 r. w Domaniewicach. Obydwie wystartowały w biegu na dystansie 600 m. Bardzo dobrze na swoim koronnym dystansie pobiegła Julka, która zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal, natomiast Iza, która specjalizuje się w biegach na dłuższych dystansach, przybiegła do mety na czwartym miejscu. Obydwie zawodniczki przyczyniły się do zajęcia w tych Igrzyskach II miejsca drużynowo przez sportowców gminy Łowicz.
Tadeusz Rutkowski
Dwoje uczniów Pijarskiego LO spisało się na medal w Powiatowej Licealiadzie w Indywidualnych Biegach Przełajowych, która odbyła się w dniu 30.09.2013 r. na łowickich Błoniach. W rywalizacji chłopców na dystansie 1000 m znakomicie pobiegł Adam Wilczyński, który, po zaciętym finiszu, wbiegł na metę na II miejscu, a zatem został wicemistrzem powiatu. W rywalizacji dziewcząt bardzo dobrze wypadła Izabela Stanisławska, która zajęła III miejsce.
W tym współzawodnictwie najlepszych biegaczek i biegaczy powiatu łowickiego, Szkołom Pijarskim przypadły jeszcze dwa czwarte miejsca. W biegu dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, tuż za Izą przybiegła na metę Anna Wojciechowska, a w rywalizacji dziewcząt szkół gimnazjalnych czwarte miejsce zajęła Julia Szymkowicz.
Dzięki wysokim lokatom w zawodach powiatowych, wszyscy wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.
Tadeusz Rutkowski
W dniu 30 września 2013 roku uczniowie klasy II a Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu wzięli udział w lekcji biologii prowadzonej przez dr Bąbińską- Zygmunt na temat chorób układu krążenia. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania i słuchali wyczerpujących odpowiedzi. Mieli też okazję zmierzyć ciśnienie tętnicze przy pomocy ciśnieniomierza i stetoskopu, dowiedzieć się w jaki sposób powstaje miażdżyca, jakie daje objawy i jakie skutki. Podczas lekcji zostały także omówione zagadnienia dotyczące zawału serca i nadciśnienia tętniczego. Omówiona została też rola zdrowej diety w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie pouczającej i ciekawej lekcji!
Nauczyciel biologii- Kamila Stępień
Rozpoczyna się już X edycja Powiatowego Konkursu Czytelniczego (przeznaczonego dla uczniów klas IV – VI) pod hasłem „Podróż w krainę wyobraźni z Juliuszem Verne’em”. Zakres tematyczny konkursu obejmuje znajomość 4 książek wspomnianego pisarza: „Osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „20 000 mil podmorskiej podróży”, „Dzieci kapitana Granta”, „Pięć tygodni w balonie”. Pierwszy (szkolny) etap odbędzie się 3 stycznia. Wszystkim uczestnikom życzymy owocnej, pobudzającej wyobraźnię, lektury!
Ukazał się właśnie kolejny (146) numer szkolnej gazetki – „Nasz List”. Wrześniowe wydanie poświęcone zostało przyjaźni – przecież początek roku szkolnego to czas, kiedy trzeba pożegnać się z wakacyjnymi przyjaciółmi i powrócić do tych szkolnych. W numerze tym pojawiła się również nowa rubryka: „Pod lupą” (zamieszczane będą w niej artykuły poruszające tematy dyskusyjne).
O wyjątkowości 146 „Naszego Listu” świadczy również jego „trójczasowość”, ponieważ, po pierwsze, znajdziecie w nim informacje dotyczące już przeszłości (choć niezwykle ważnej) – osiągnięcia uczniów, podsumowanie życia szkoły w ubiegłym roku szkolnym, po drugie, aktualności (o których już wspomniano), a po trzecie, wiadomości związane z przyszłością – kalendarium roku szkolnego 2013/ 2014.
Zapraszamy do lektury! A wszystkich, którzy mają „lekkie pióro” (i chcą, by stało się „lżejsze”) oraz głowę pełną pomysłów, którzy pragną podzielić się swoimi przemyśleniami i tym, co ich „gryzie”, chcą wiedzieć, co się „święci”, których ciekawi i nurtuje otaczający świat, pragniemy powitać na pokładzie szkolnych dziennikarzy i redaktorów.
W dniu 24.09.2013r. w pierwszych klasach Pijarskiego Liceum Królowej Pokoju w Łowiczu odbyła się standaryzacja, którą przeprowadziło Kuratorium w Poznaniu. Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie rozwiązać test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Celem standaryzacji było określenie trudności zadań egzaminacyjnych w przyszłych latach. Pijarskie Liceum zostało wybrane z wielu innych z powodu bardzo dobrych wyników gimnazjalistów na egzaminie w roku szkolnym 2012/2013.
Piotr Komuński
20 września uczniowie klasy trzeciej wybrali się do piekarni. Oto ich wrażenia:
"Gdy dotarliśmy do piekarni najpierw pokazano nam mieszalnik, który służy do połączenia składników ciasta. Potem musieliśmy poczekać, aż ciasto trochę urośnie. Wyrośniętą masę jeden z piekarzy brał i ważył tak, aby było 57 dekagramów. Drugi piekarz formował ciasto i wrzucał do 100 foremek. Potem znów musieliśmy poczekać pół godziny.
Po minionym czasie zobaczyliśmy, jak pan polewał wodą ciasto włożone do foremek i wkładał chlebki do pieca. Później oglądaliśmy krojenie chleba i zawijanie go w folię. Dzięki uprzejmości piekarzy mogliśmy zjeść pyszne bułki i pączki. Zostaliśmy również zaproszeni przez dziadka Oliwiera do oglądania wkładania i przekładania chleba z jednej do drugiej komory wielkiego pieca. Chleb wkładano na 40 minut.
Ta lekcja w piekarni była bardzo ciekawa, wszystkim się podobała oraz nauczyła nas, aby szanować chleb."
Ola Wielgomas, Marysia Kolos, Zuzia Pawłowska i Agatka Kuźma - klasa III
Podsumowanie życia szkoły w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu w roku szkolnym 2012/2013 oraz plan pracy szkoły.
23 września, kilka minut po godzinie 10.00, w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu rozległ się dzwonek alarmowy informujący o zagrożeniu pożarowym. Zaraz po tym na miejscu pojawiła się jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Cała sytuacja odbywała się w ramach ćwiczeń ewakuacyjnych, które co jakiś czas należy przeprowadzać ze względu bezpieczeństwa. Wcześniej, w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego, nauczyciele przekazali uczniom zasady obowiązujące podczas ewakuacji oraz wskazali drogi ewakuacyjne. W trakcie ewakuacji wszyscy sprawnie, bo w niecałe 5 minut, opuścili budynek szkoły i udali się do punktu zbiorczego, którym jest kościół oo. Pijarów w Łowiczu.
W dniu 21 września 2013 r. dziewięć dziewcząt Pijarskich Szkół w Łowiczu uczestniczyło w jesiennej edycji Testu Coopera w Erminowie k/Sochaczewa. Zawody, których organizatorem jest Klub Maratończyka „Aktywni” Sochaczew polegały na tym, że zawodniczki i zawodnicy podzieleni na kategorie wiekowe, biegli ze startu wspólnego 12 minut. Zwycięzcą zostawał ten, kto w tym czasie przebiegł najdłuższy dystans.
Biegaczki z Pijarskich Szkół zaprezentowały się znakomicie. W kategorii dziewcząt gimnazjum, w gronie 25 rywalizujących zawodniczek, przybiegły na pięciu pierwszych miejscach. Zwyciężyła Julia Szymkowicz, która przebiegła najdłuższy dystans (2550 m), II miejsce zajęła Martyna Wojtczak (2458 m), na III miejscu zawody ukończyła Weronika Kołudzka (2439 m), a IV miejsce ex aequo zajęły Marianna Zygmunt i Monika Wasilewska (2309 m). W kategorii 16-19 lat na najwyższym podium stanęła Izabela Stanisławska, która przebiegła najdłuższy dystans (2510 m).
Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli Test Coopera, otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy poszczególnych kategorii, w tym Julka Szymkowicz oraz Iza Stanisławska, dodatkowo piękne puchary.
W związku z tym, że najważniejszym celem organizowania Testu Coopera jest popularyzacja masowego biegania, 9 szkół z największą liczbą uczniów na zawodach zostało nagrodzonych ufundowanymi przez sponsorów wspaniałymi pucharami. Pijarskie Gimnazjum zajęło w tej klasyfikacji trzecie miejsce.
Tadeusz Rutkowski
W dniu 17 września uczniowie trzecich klas Pijarskiego Gimnazjum i pierwszych klas Pijarskiego Liceum byli w Łowickim kinie „Felix” na filmie historycznym w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Film opowiada o Powstaniu Warszawskim, w którym zostały opisane pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę.
"Film jest zarówno dla młodego jak i dla dojrzałego widza. W ekranizacji zostały zawarte prawdziwe nagrania oraz zdjęcia. Przeplatają się między rzeczywistością XXI wieku a czasami powstania. Kostiumy i scenografia zostały wiernie odtworzone, co dało możliwość by w pełni odczuć powagę filmu. Wystrój wnętrz, karabiny, mundury zostały utrzymane w tematyce lat ’43. W głównych rolach zobaczyliśmy: Krzysztofa Kolbergera, Annę Nehrebecką, Annę Romantowską, Aleksandra Mikołajczyka. Oglądając ten film możemy uświadomić sobie z jak ogromnym oddaniem ludzie walczyli o wolność Ojczyzny. Polecam ten film, ponieważ zachęca młodych ludzi do poszerzania swojej wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Gra aktorów, kostiumy przedstawione w ekranizacji i scenografia ma wpływ na odbiór filmu przez widza. Połączenie archiwalnych nagrań oraz zdjęć wspaniały sposób współgrają z hiphopową muzyką i graffiti."
Anna Szymańska klasa III b
Wczesnym rankiem 18 września 2013 r. młodzież z naszego liceum udała się autokarem do Częstochowy, aby uczestniczyć w XIII Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich. W spotkaniu brało udział 44 uczniów z drugich klas Liceum Pijarskiego. Opiekę nad nimi sprawowali wychowawcy klas drugich: Dorota Krawczyk, Iwona Jóźwiak, Tadeusz Rutkowski. W spotkaniu wzięło udział 44 uczniów z II klas Liceum Pijarskiego. Nad całością czuwał jako kierownik o. Edward Leśniak SP
„Wiara jest światłem na mojej drodze” – to główny temat tego spotkania, które rozpoczęło się w auli o. A. Kordeckiego. Wiara przeżywana w ciekawy sposób i przez różnych ludzi. Świadectwa życia wartościami jakie czerpią podzielili się ks. bp. Marek Solarczyk, oraz Monika Rybczyńska i Dawida Szydło. gościem specjalnym był red. Przemysław Babiarz. Młodzież miała możliwość osobistego porozmawiania z zaproszonymi gośćmi. Po spotkaniach był czas przeznaczony modlitwę – Adoracje Najświętszego Sakramentu, Mszę Świętą i drogę Krzyżową.
Myślę, że młodzież nie tylko miała okazję poznać nie tylko ciekawych ludzi, ale miała również możliwość głębszego doświadczenia wartości jakie płyną z wiary chrześcijańskiej.
o. Edward Leśniak SP
Grupa uczniów Pijarskich Szkół wzięła udział w XXI Łowickich Biegach Trzeźwości, które odbyły się w sobotę 14 września 2013 r. w parku Błonie. Najliczniejszą grupę spośród naszych uczniów stanowiły dziewczęta gimnazjum, które rywalizowały na dystansie 900 m. Kilka z nich zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce, ale najlepiej pobiegła Julia Szymkowicz, która zajęła I miejsce oraz Julia Macho, która finiszowała na II miejscu.
W biegu głównym na dystansie 5000 m znakomicie zaprezentowała się Izabela Stanisławska z Pijarskiego LO, która zwyciężyła w kategorii kobiet po bardzo emocjonującym finiszu.
Zawodniczki, które zajęły miejsca na podium otrzymały w nagrodę pamiątkowe puchary i dyplomy wręczone przez burmistrza Łowicza pana Krzysztofa Jana Kalińskiego oraz wiceburmistrza naszego miasta p. Bogusława Bończaka.
Tadeusz Rutkowski
Pięć dziewcząt reprezentowało Pijarskie Szkoły w VIII Bielawskich Wakacyjnych Biegach Trzeźwości, które odbyły się w dniu 24 sierpnia 2013 r. w Sobocie. W biegu dziewcząt gimnazjum na dystansie 1000 m wystartowały: Julia Szymkowicz, Katarzyna Jagoda i Monika Wasilewska, a w biegu głównym na dystansie 3000 m pobiegły: Izabela Stanisławska i Anna Wojciechowska.
Dwie zawodniczki zajęły miejsca na podium. W rywalizacji gimnazjalistek Julia Szymkowicz zajęła II miejsce, a Izabela Stanisławska stanęła na trzecim stopniu podium w biegu głównym.
W nagrodę dziewczęta otrzymały medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a Iza Stanisławska dodatkowo puchar za III miejsce w biegu głównym.
Tadeusz Rutkowski