^Na górę strony

Zapowiedzi wydarzeń

mod

Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu

Szymon Kuś laureatem Olimpiady Fizycznej

Spis treści

     W dniach od 5 do 9 kwietnia odbył się finał krajowy Olimpiady Fizycznej, w którym wziął udział uczeń naszego liceum, Szymon Kuś z klasy 3 PE. Szymon dostał się do finału z liczbą 40 punktów przy progu kwalifikującym wynoszącym 24 punkty.

Zawody finałowe odbyły się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W sobotę w dwóch turach przeprowadzona byłą część doświadczalna. W tym roku zadanie doświadczalne polegało na wyznaczeniu oporu właściwego aluminiowej rurki przy użyciu magnesu, miedzianego drutu, taśmy klejącej, nożyczek i oscyloskopu.

To wszystko należało zrobić w ciągu 4,5 godziny. Jak mówi Szymon, cały pomysł polegał na odkryciu, że magnes, po wrzuceniu do rurki, jest spowalniany przez powstające w niej prądy wirowe, które można wykryć przy pomocy zwojnicy zwiniętej z kawałka drutu. W niedzielę przyszedł czas na zadania teoretyczne, na rozwiązanie trzech przeznaczone było również 4,5 godziny. Zadania te były nieoczywiste, lecz zgodnie z regulaminem Olimpiady, żadne z nich nie wymagało wiedzy poza zakresem fizyki z liceum. Szymona najbardziej zainteresował problem sondy orbitującej Słońce po okręgu, w którym trzeba było wyznaczyć równowagową jej temperaturę. Pojawił się również drugi wariant – kulki lodu na orbicie, która sublimowała, tzn. zmieniała swój stan skupienia ze stałego bezpośrednio w gazowy. W tym drugim przypadku należało obliczyć czas, jaki jest potrzebny na całkowitą zamianę kuli w parę wodną. Pozostałe dwa zadania, dotyczące zależności oporu od temperatury oraz ruchu trzech ciał przyciągających się grawitacyjnie,sprawiły nieco większy problem Szymonowi, ale poradził sobie z nimi dość dobrze. Ostatecznie nasz uczeń uplasował się na 9. miejscu z wynikiem 62 punktów na 100 możliwych i otrzymał tytuł laureata. Stanowi to ogromny sukces, gdyż jest to najlepszy wynik z całego województwa łódzkiego. Sam Szymon przyznaje, że nie spodziewał się tak dobrego wyniku. Zachęca również wszystkich zafascynowanych fizyką do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie Fizycznej, bo, jak mówi, była to dla niego „całkiem fajna przygoda”.

     Szymon drugi raz był uczestnikiem finałów Olimpiady Fizycznej. Już w poprzednim roku miał zapewnione 100% z matury z fizyki. W tym roku znalazł się w wąskim gronie laureatów, czyli najlepszych fizyków – olimpijczyków w Polsce.

 

Gratulujemy tego niezwykłego wyczynu! 

 

 


Szymon Kuś w finale Olimpiady Fizycznej

 

       Na początku bieżącego roku odbył się etap okręgowy Olimpiady Fizycznej, w którym brał udział uczeń naszego liceum, Szymon Kuś z klasy III PE. Etap okręgowy podzielony jest na dwie części. Pierwsza - teoretyczna - miała miejsce 13 stycznia. Szymon wraz z 43 innymi uczestnikami z naszego województwa zmierzył się z trzema niebanalnymi zadaniami. Jedno z nich dotyczyło chociażby wyznaczenia długości fali stojącej w naczyniu wypełnionym wodą z bąbelkami.

       Szymon przyznaje jednak, że najwięcej kłopotów sprawiło mu zadanie drugie, w którym trzeba było wyznaczyć pracę potrzebną na wysunięcie ładunku spomiędzy dwóch naładowanych płyt. Część doświadczalna odbyła się z kolei 17 lutego. Do niej z okręgu łódzkiego dostało się już tylko 7 uczestników, w tym Szymon. Każdy otrzymał swoje stanowisko z identycznym zestawem przyrządów i 4,5 godziny na rozwiązanie zadania. W tym roku zadanie to polegało na wyznaczeniu ciśnienia pary nad wodnym roztworem acetonu w zależności od jego stężenia, przy użyciu zlewki i strzykawki z miarką. Doświadczenie to okazało się dość kłopotliwym dla Szymona.  Mimo tego, Szymon przedostał się do finału krajowego Olimpiady i w dniach 5-9 kwietnia wyjedzie do Warszawy zmagać się z 73 uczestnikami z całej Polski. Otrzymał on 40 punktów, co wstępnie umieszcza go na 23. miejscu, ale Szymon ma nadzieję, że może poradzić sobie jeszcze lepiej i zdobyć tytuł laureata, zwłaszcza że już drugi raz jest finalistą tej Olimpiady. Kilku najlepszych uczestników będzie też czekała Olimpiada Międzynarodowa, która odbędzie się w lipcu w Izraelu.

 

Szymonowi gratulujemy awansu do finału i życzymy udanego startu w kwietniu!

Copyright © 2013. / 2014 Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu  Rights Reserved.