Tworzenie pijarskiej grupy biegowej rozpocząłem w 2008 roku. Nie myślałem o sporcie wyczynowym. Moim celem było popularyzowanie biegania amatorskiego dla zdrowia, dla lepszego samopoczucia, dla podniesienia sprawności fizycznej, której ważną cechą jest wytrzymałość. Dążyłem do tego, żeby chętni uczniowie szkół pijarskich mieli możliwość rozwijać tę formę ruchu i mieć z tego radość oraz satysfakcję, a także żeby bieganie stanowiło dla nich pożyteczną odskocznię od wielu codziennych obowiązków szkolnych.
Przez większość corocznego cyklu treningowego, zajęcia biegowe odbywaliśmy tylko jeden raz w tygodniu, ale robiliśmy je systematycznie i według planu treningowego. To wystarczało do odnoszenia wielu sukcesów w zawodach sportowych. Współzawodnictwo było ważne, bo dawało dodatkową motywację, emocje, osiągnięcia, trofea, rozgłos i uznanie.
Naszą specjalnością stały się biegi przełajowe i uliczne, do których uprawiania nie potrzebowaliśmy takich warunków, w jakich zazwyczaj trenują lekkoatleci uprawiający biegi na stadionie.
W ciągu 12 lat przez naszą grupę biegową przewinęło się około 170 uczniów. Jedni uczestniczyli w treningach krótko, inni dłużej, a niektórzy nawet kilka lat i więcej. Absolutną rekordzistką jest Julia Szymkowicz, która pod szyldem pijarskiej grupy występowała przez ponad 10 lat. W swojej indywidualnej kolekcji trofeów biegowych ma 111 medali oraz 53 puchary.
Pierwszy sukces sportowy w naszej grupie pojawił się w 2009 roku, gdy Monika Antosik została mistrzynią powiatu w biegach przełajowych w kategorii gimnazjalistek.
12-letni dorobek sportowy pijarskiej grupy biegowej jest następujący:
- zawodniczki i zawodnicy wzięli udział w ponad 220 imprezach biegowych na różnych szczeblach, w których zajęli łącznie 646 miejsc na podium, w tym odnieśli 271 zwycięstw,
- do najbardziej wartościowych osiągnięć należą 4 medale wywalczone w finałach wojewódzkich biegów przełajowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy: złoty medal zdobyty przez 6-osobową drużynę pijarskich licealistek w biegu drużynowym (2021), srebrny medal zdobyty przez 8-osobową drużynę pijarskich licealistek w biegu sztafetowym (2018) oraz dwa medale (srebrny i brązowy) zdobyte przez Szymona Pilichowskiego w biegach indywidualnych (2019 i 2021),
- w finałach wojewódzkich biegów indywidualnych, 8-krotnie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych biegaczy województwa łódzkiego, a ponadto w biegach sztafetowych miejsca: VI (2016), IV (2017) i II (2018) oraz I miejsce w biegu drużynowym (2021),
- w mistrzostwach powiatu łowickiego w indywidualnych biegach przełajowych zdobyli 50 medali, w tym 18 złotych, 22 srebrne i 10 brązowych, a ponadto wiele osiągnięć w biegach sztafetowych,
- w dziewięciu edycjach prestiżowego Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca, pijarscy biegacze z Łowicza zdobyli 33 medale, w tym 11 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych,
- Dwoje biegaczy pijarskiej grupy biegowej (Julia Szymkowicz i Jakub Szram) ma wśród swoich osiągnięć pokonanie dystansu półmaratonu. Ponadto Julia Szymkowicz wygrała bieg na dystansie 5 km mający rangę Mistrzostw Województwa Łódzkiego oraz dwukrotnie z rzędu wygrała Skierniewicką Triadę Biegową (2020 i 2021), czyli roczny cykl trzech biegów długich, natomiast Jakub Szram dwukrotnie z rzędu (2016 i 2017) zwyciężył w cyklu biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii wiekowej M16, czyli rocznym cyklu dziewięciu biegów na długich dystansach, z których pięć najlepszych wliczano do końcowej klasyfikacji.
Biegaczami z najdłuższym stażem w pijarskiej grupie są: Julia Szymkowicz (10 lat), Anna Wojciechowska (obecnie Anna Janiec) i Joanna Radosz (7 lat) oraz Bartosz Lus (6 lat).
W dniu 20 listopada bieżącego roku, podczas Biegu Obrońców Modlina w Nowym Dworze Mazowieckim, pięcioro pijarskich biegaczy (Kalina Czerwińska, Bartosz i Szymon Pilichowscy, Bartosz Lus oraz Jagoda Znyk) zdobyło ostatnie medale dla prowadzonej przeze mnie grupy. Wszyscy wygrali biegi w swoich kategoriach wiekowych.
Dziękuję, że w szkołach pijarskich, jak nigdzie wcześniej, mogłem w tak dużym zakresie rozwijać swoje zamiłowanie do popularyzowania biegania.
Tadeusz Rutkowski
Swój dorobek medalowy na zdjęciach prezentują: Monika Antosik, Katarzyna Cieśla, Anna Wojciechowska, Izabela Stanisławska, Olga Zasada, Julia Macho, Julia Szymkowicz i Jakub Szram, Leonard Siekiera, Joanna Radosz, Róża Iwańska, Michał Sobczak, Miłosz Włodarczyk, Gabriela Włodarczyk, Jan Kaźmierski, Konrad Kaźmierski, Agata Strugińska, Maja Czerwińska, Szymon Pilichowski, Bartosz Lus, Bartosz Pilichowski, Kalina Czerwińska