Pełną optymizmu i traktującą o miłości mszą świętą w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nasze gimnazjum i liceum zakończyło rok szkolny 2016/2017. Właściwie to rozpoczęło obchody związane z zakończeniem kolejnego roku, który dla uczniów podstawówki stał się przeszłością już dzień wcześniej. Chyba można stwierdzić, z przymrużeniem oka, że te wydarzenia są także dowodem na to, że „Bóg nas lubi”. Dowodów na przyjaźń z naszym Stworzycielem i to znacznie poważniejszych dostarczył nam podczas homilii ojciec Dominik, który przekonywał, że „lubienie” może okazać się ważniejsze od samej miłości, ponieważ nie zakłada żadnych wyjątków – Bóg lubi nas bez względu na to, jacy jesteśmy.
Kolejnych dowodów na to, że uczniowie pijarskiej są lubiani, tym razem przez nauczycieli, dostarczyły wydarzenia w sali gimnastycznej.
Tam gimnazjaliści i licealiści, a dzień wcześniej uczniowie szkoły podstawowej, otrzymali nagrody książkowe za świadectwa z wyróżnieniem (77 nagród w SP, 36 w gimnazjum, 16 w liceum – każdy uczeń musiał uzyskać średnią wyższą niż 4,75), wysokie miejsca w konkursach oraz zawodach, jak również za znakomite wyniki z egzaminów gimnazjalnych – w sumie rozdano 350 nagród na 550 uczniów pijarskiej! A gdy jesteśmy już przy trzecich klasach – do ich rąk powędrowały także stypendia za bardzo wysokie wyniki w nauce – otrzymały je Julia Badłak, Michalina Czerwińska, Weronika Lendzion, Martyna Mazgaj, Aleksandra Pietrzak, Zuzanna Sobierajczyk, Aleksandra Filipowicz, Patrycja Jabłońska, Weronika Malliou, Karolina Nowak. Trzeba przyznać, że tegorocznych uczniów klas trzecich można postawić jako wzór do naśladowania, gdyż byli oni niezwykle pilnymi żakami. Stypendiów było jednak znacznie więcej – otrzymało je 22 gimnazjalistów (za średnią powyżej 5,0) oraz 14 licealistów (średnia powyżej 4,8), ponadto do 6 licealistek powędrowały stypendia sportowe. Uczniowie zostali również obdarowani bonami wycieczkowymi przeznaczonymi dla zwycięzców konkursów czystości oraz klas z najwyższą średnią.
Trzecim dowodem na „lubienie”, tym razem wspominanych już trzecich klas gimnazjum, było nagrodzone owacjami wystawione przez nich, a wyreżyserowane i napisane przez panią Ewę Komuńską, przedstawienie, które w niezwykle zabawny sposób pokazywało, że czytanie książek jest umiejętnością ważną, bo życiową. Przekonał się o tym główny bohater snujący ze zgrozą wizję na temat jego przyszłego polonisty w liceum, który może „zemścić się” za grzeszki popełnione w gimnazjum przeciwko lekturom.
Takiego samego powodu do lubienia dostarczyli uczniowie klasy szóstej, który pod czujnym okiem pani Magdaleny Latoszewskiej i pana Damiana Górskiego, wystawili spektakl traktujący słowami polskich poetów, a przede wszystkim Brzechwy i Tuwima, o wakacyjnej podróży. Tak więc na scenie zagościł Dyzio Marzyciel, Samochwała, kłamiący Grześ, rodzina Tralalińskich. Po przedstawieniu zaprezentował się szkolny chór pod kierunkiem pani Marzeny Myszuk.
W tegoroczne zakończenie wkradło się też nieco nostalgii, ponieważ pożegnaliśmy aż czterech nauczycieli – p. Ewelinę Kwaczyńską, p. Agnieszkę Maciągowską, o. Dominika Bochenka oraz o. Dariusza Lorenca. Dziękujemy im za cały trud włożony w edukację młodzieży, jak również ogromną serdeczność i codzienne obdarowywanie nas radością.
I tak dotarliśmy do prawdziwego końca, który chyba każdy lubi, szczególnie, gdy tekst zaczyna być zbyt długi. Zatem – lubimy Was, nasi Uczniowie, więc życzymy Wam bardzo słonecznych, pełnych zapierających dech w piersi wakacyjnych przygód. Dajcie się lubić innym i polubcie kogoś w te wakacje!