Dnia 7 maja grupa młodych fascynatów biologii z klas I BCH i II BCH, wraz z opiekunami: p. Agnieszką Nawrocką oraz p. Sebastianem Popielem, wybrała się do Łodzi, aby wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Łódzki. Po dotarciu na miejsce, siedziby Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, rozdzieliliśmy się na 2 grupy. Nasza klasa, I BCH, udała się na 2 wybrane wykłady z dziedzin ekologii oraz zoologii.
Na pierwszych zajęciach pt. „Atak obcych, czyli słów kilka o inwazjach biologicznych” mieliśmy okazję poznać przyczyny, sposoby oraz skutki przemieszczania się gatunków na nowe tereny. Byliśmy zdziwieni, jak wiele organizmów jest w stanie migrować chociażby w wodach balastowych statków (np. krab wełnistoszczypcy), czy też przyczepiając się do burt okrętów. W czasie zajęć podziwialiśmy liczne eksponaty, w tym żywego raka marmurkowego. Usłyszeliśmy także kilka ciekawostek, na przykład że bażant nie jest naszym rodzimym gatunkiem, lecz pochodzi ze starożytnej Grecji, a do Polski dotarł dopiero w XIX wieku.
Następnie udaliśmy się na wykład pt. „Nieproszeni goście w domu – stawonogi synantropijne”. W czasie zajęć mogliśmy dokładnie przyjrzeć się szkodnikom naszych kuchni i spiżarni. Mieliśmy okazję obejrzeć niektóre z mniejszych organizmów pod mikroskopem oraz zobaczyć, jak wygląda zniszczona przez nie żywność. Oprócz poznania wyglądu i zwyczajów stawonogów dostaliśmy kilka praktycznych porad, jak pozbyć się ich z domu.
Oba wykłady bardzo przypadły nam do gustu i pogłębiły nasze zainteresowanie biologią. Zajęcia były nie tylko okazją do usłyszenia wielu ciekawostek, ale także do obejrzenia rzadkich eksponatów. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Aleksandra Pietrzak