W dniu 5 stycznia obie klasy ósme pojechały na wycieczkę do Warszawy wraz z wychowawczyniami panią Ewą Lesiak i panią Agnieszką Nawrocką oraz panią Anną Wawrzyniecką.
Po dotarciu do Warszawy zaczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Powstania Warszawskiego. Uzyskaliśmy wiele informacji na temat tego, jak wyglądało powstanie. Mogliśmy „przejść kanałami ” i poczuć się jak powstańcy. Zobaczyliśmy też film pokazujący zniszczoną po wojnie Warszawę z lotu ptaka. W muzeum znajdowała się także replika samolotu B-24 Liberator oraz pomieszczenie z wciąż działającymi drukarkami z lat czterdziestych. Niektórzy zabrali ze sobą wydrukowaną na jednej z nich odezwę z lat drugiej wojny światowej.
Następnie odwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, gdzie znajdował się pokój przesłuchań i cele zbiorowe. To tu katowany był Rudy z „Kamieni na szaniec”. Od pani przewodnik usłyszeliśmy także o działalności Zygmunta Kaczyńskiego pseudonim „Wesoły”.
Następnym punktem wycieczki był Arsenał Królewski, w pobliżu którego 26 marca 1943 roku odbyła się akcja „Meksyk II”. Jej celem było uwolnienie Jana Bytnara – „Rudego”.
W trakcie wycieczki oglądaliśmy także Muzeum Więzienia Pawiak. Znajdowało się w nim wiele przedmiotów codziennego użytku pozostawionych po więźniach, takich jak karty, a nawet chleb, który jedli. Wysłuchaliśmy również fragmentów grypsów pisanych przez więźniów przetrzymywanych na Pawiaku.
Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Cmentarz Powązkowski, gdzie znajdowały się groby wybitnych i sławnych Polaków. To tutaj w zwyczajnym grobie z harcerskim brzozowym krzyżem spoczywają Aleksy Dawidowski i Jan Bytnar.
Uważam, że była to bardzo pouczająca wycieczka i na pewno podobała się każdemu, kto w niej uczestniczył. Dzięki niej poznaliśmy wiele ciekawych faktów z historii wojennej Polski, a szczególnie tych, które związane są z losami bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.
Adam Pawłowski, kl. 8b