9 stycznia 2015 r. wszystkie uniwersytety w Polsce na swoich wydziałach biologii organizowały, kolejną już – IV. Ogólnopolską Noc Biologów. Z tego powodu nasi biologowie z klas I BCh i II B postanowili wziąć udział w tym przedsięwzięciu wybierając znamienity Uniwersytet Warszawski i nie mniej znamienitych opiekunów: p. Agnieszkę Maciągowską – nauczyciela biologii oraz o. Edwarda Leśniaka- wychowawcę klasy II B.
Na Noc Biologów składają się wykłady, ćwiczenia, wystawy, pokazy, gry i zabawy przeprowadzane przez studentów i pracowników naukowych UW. Korytarze i hall Wydziału Biologii zamieniły się w wielkie laboratorium, a trzy duże sale wykładowe były wypełnione na każdym wykładzie niemal do ostatniego miejsca. Tematyka wykładów była różnorodna-począwszy od komórek macierzystych poprzez genetycznie modyfikowane rośliny, promieniowanie jonizujące, priony aż do : „Ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić – o śpiewie ptaków”. Ten ostatni wykład bardzo nam się podobał. Naszą uwagę zwrócił jeden ze słuchaczy, który zadawał pani dr Magdalenie Markowskiej prowadzącej wykład, mnóstwo pytań. Świadczyło to o olbrzymiej wiedzy i praktycznej znajomości tematu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wiek pytającego- miał „na oko” około 10 lat.
Drugi wykład, który zapadł nam w pamięć, głównie ze względu na osobowość prowadzącego to „Tajemnice prionów”. Dr Takao Ishikawa w sposób bardzo dowcipny opowiedział nam o swojej miłości do prionów. Co to są priony? Otóż są to białka, które wywołują choroby układu nerwowego, np. chorobę szalonych krów u zwierząt a u ludzi chorobę Creutzfeldta-Jakoba. Dr Takao próbuje znaleźć substancje, które działają niszcząco na te białka.
W ramach zajęć laboratoryjnych można było samodzielnie wykonać chromatografię bibułową, wysiać bakterie jogurtowe na pożywkę i zabrać płytkę do hodowli w domu, dotknąć suchy lód, oglądać zmienione przez pasożyty tkanki, podziwiać prosty mikroskop wykonany domowym sposobem z użyciem soczewki telefonu komórkowego itp. Doświadczenia prowadzili studenci z Kół Naukowych, wśród których były dwie absolwentki naszego liceum. Wzbogaceni o nowe wiadomości i notatki, pełni wrażeń późna porą wróciliśmy do Łowicza. Za rok następna Noc Biologów. Zapraszamy!