23 października klasa VI wyjechała na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę, tym razem do Łodzi. Podczas całodniowego pobytu w mieście braliśmy udział w warsztatach naukowych dotyczących prądu elektrycznego i jego właściwości, zajęciach historycznych poświęconych historii jednej z największych fabryk w kraju oraz obejrzeliśmy spektakl pod tytułem ,,Zemsta,” czyli adaptację słynnej powieści Aleksandra Fredry.
W Eksperymentarium w Manufakturze najpierw wykonywaliśmy eksperymenty związane z elektrycznością, m.in. budowaliśmy przewody otwarte i zamknięte, badaliśmy jakie tworzywa możemy nazwać izolatorami, a jakie przewodnikami oraz wypełnialiśmy karty zadań. Dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych rzeczy o tym, czego nie widać, ale współcześnie nie wyobrażalibyśmy sobie życia bez elektryczności. Potem dowiadywaliśmy się wielu rzeczy o dawnej fabryce jednego z łódzkich „królów bawełny” – Izraela Poznańskiego: jakie zabudowania wchodziły w skład kompleksu fabrycznego, w jakich warunkach pracowali robotnicy, ile godzin trwał dzień pracy. Po wypełnieniu kart pracy mieliśmy czas, aby coś przekąsić, następnie wybraliśmy się do teatru. Spektakl ,,Zemsta,” to adaptacja znanej każdemu Polakowi komedii Aleksandra Fredry. Wszystkie dialogi były rymowane, ale najbardziej urzekły mnie stroje i scenografia. Wyglądały naprawdę realistycznie. Cześnik i Rejent toczyli ze sobą walkę o zamek, zaś syn Rejenta – Wacław zakochany w kuzynce Cześnika, Klarze, szukał sposobu na pogodzenie zwaśnionych rodów. Najbardziej spodobała mi się scena walki o mur, ponieważ była pełna emocji i ekspresji, a bohaterzy pojawiali się wśród widowni. Dialogi w połączeniu ze scenografią i strojami tworzyły spójną całość, zaś postać Papkina szczególnie rozbawiała widzów.
Myślę, że wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci, zaś wiedzę z warsztatów i spektakl wykorzystamy również na zajęciach szkolnych.
Kajetan Antkowiak, kl. VI