Celem projektu edukacyjno-kulturalnego „Łódzkie bardziej francuskie”, powstałego z inicjatywy Ambasady Francji, jest promocja języka francuskiego i kultury państw frankofońskich w naszym regionie, a tym samym wzmocnienie pozycji tego języka w szkołach poprzez regularne prowadzenie lekcji przez native speakera, konkursy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne oraz szkolenia metodyczne dla nauczycieli języka francuskiego . Projekt rozpoczął się w 2012 roku i uczestniczą w nim 73 szkoły z 15 miast województwa łódzkiego.
Absolwent Szkół Pijarskich, obecnie student SGH w Warszawie – Grzesiek Waligórski, uczestniczył w potężnej manifestacji w Paryżu w imię obrony tradycyjnych wartości, zorganizowanej przez „Manif pour tous”. Dzięki biegłej znajomości języka francuskiego mógł poznać środowisko młodzieży francuskiej, zaangażowanej, wykształconej, czynnie uczestniczącej w aktualnym życiu społecznym Francji i miał możliwość zaprezentować również stanowisko polskiej młodzieży na Manifestacji na rzecz rodziny 2 lutego br.
Na temat udziału w programi Grzegorz powiedział: „Około 20 stycznia zwrócił się do mnie przyjaciel, który organizował w Warszawie Protest w Obronie Dzieci i poprosił mnie o pomoc w tym przedsięwzięciu. Celem protestu miało być zademonstrowanie sprzeciwu wobec tzw. Raportu Lunacek, czyli dokumentu popierającego rozpowszechnianie przywilejów osób LGBT, który miał być poddany głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Głównie chodziło o przetłumaczenie jednego tekstu oraz dzwonienie do organizacji zajmujących się obroną wartości konserwatywnych z prośbą o zapraszanie na wydarzenie. Chętnie pomogłem, bo akurat kończyłem sesję i zaczynałem prawie miesięczną przerwę międzysemestralną.
Zaledwie kilka dni później ten sam przyjaciel zadzwonił z inną prośbą: miałem pojechać do Paryża i w imieniu organizatorów i uczestników protestu zabrać głos podczas wielkiej manifestacji w Paryżu. Manifestacja ta była wpisana w serię wielkich demonstracji, które rozpoczęły się w zeszłym roku, a podczas których Francuzi bardzo licznie okazywali swoją niezgodę z polityką rodzinną prowadzoną przez rząd. Teraz zależało im na tym, by podkreślić międzynarodowy aspekt tego protestu, stąd zaprosili przedstawicieli organizacji prorodzinnych z innych krajów.
Moje wystąpienie trwało krótko, jednak cały wyjazd był wielkim przeżyciem i znakomitym przykładem na niesamowitą determinację młodych Francuzów w celu obrony tradycyjnych wartości.”