Program wymiany międzynarodowej uczniów ze szkół pijarskich

Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu prowadzą wymiany młodzieży z zaprzyjaźnionymi pijarskimi szkołami w Europie. Pierwsza wymiana młodzieży miała miejsce w 2011 roku z inicjatywy Pijarskiej Szkoły w Alcańiz w Hiszpanii.  1 kwietnia 2011 roku 11 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem o. Stanisławem Chowańcem przyjechała do Polski. Tydzień później 22 osobowa grupa wraz z p. Agnieszką Florczak – nauczycielem języka angielskiego – wyjechała do Alcańiz. W czasie tygodniowego pobytu Hiszpanie gościli w rodzinach naszych uczniów. W Polsce spędzali czas bardzo aktywnie, uczestnicząc w zajęciach lekcji chemii, biologii, geografii, języka polskiego, angielskiego, francuskiego, ale nie tylko.

Codziennie po lekcjach odbywały się mecze piłki nożnej na szczeblu międzynarodowym. Wraz z goszczącymi ich polskimi rówieśnikami zwiedzili Łowicz, park w Arkadii, Muzeum Ludowe w Sromowie, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Chopina. Nasi uczniowie mieli okazję poznać gościnność hiszpańską podczas rewizyty. Nie tylko zwiedzali samą miejscowość, ale również stolicę Aragonii – Saragossę i Katalonii – Barcelonę.

Kolejna wymiana odbyła się w następnym roku szkolnym. Opiekunem  grupy hiszpańskiej młodzieży był o. Domingo Cejudo, pijar pracujący w Alcańiz. W tej wymianie po obu stronach uczestniczyła zarówno młodzież gimnazjalna, jak i licealna. Program wizyty był podobny, nie licząc wspólnych wieczorów spędzonych na oglądaniu meczów narodowych drużyn podczas trwania  Euro 2012, zabaw przy ognisku w Nieborowie, wyjść na basen, wyjazdów na kręgle, wyjazdów do Teruel (znanego ze stylu Mudejar, produkcji  płytek ceramicznych czy szynki Teruel),  nad jezioro do Caspe. Nieodzownym elementem i trakcją turystyczną tej wymiany były Stadion Narodowy w Warszawie i Camp Nou w Barcelonie.

Od 2013 roku „uruchomiliśmy” nowy kierunek naszych stałych, zagranicznych wojaży – Węgry.  Szkoła pijarska w Nagikanizsa oferuje nam ciekawe zajęcia w swoich murach. Dodatkowym bonusem jest zwiedzanie różnych interesujących miejsc.

Program  naszych wymian przez jest bardzo różnorodny, starannie dobierany, konsultowany przez uczniów i nauczycieli. Młodzież ma okazję szlifować języki obce (przede wszystkim angielski, ale również niemiecki i hiszpański). Ważnym elementem jest poznanie tradycji i obyczajów zarówno narodów, jak i zwykłych ludzi. Najważniejszą jednak cechą są przyjaźnie, dla których ilość kilometrów nie ma żadnego znaczenia.