Rowerowy projekt edukacyjny Étoile-cyclo 2019 USEP 41

Projekt edukacyjny Etoile-Cyclo USEP 41 przeznaczony jest dla grupy 18 uczniów, uczących się j.francuskiego jako drugiego języka obcego w szkole i 3 opiekunów z SP7 im. J.Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi i Pijarskiej SP Królowej Pokoju w Łowiczu.

   Odbędzie się on od 31 maja do 8 czerwca 2019r., z krótką wizytą w Paryżu, większość czasu spędzimy w dolinie Loary, codziennie przemieszczając się na rowerach w inne miejsce.

            Wyjazd jest organizowany na zaproszenie p.Jacquesa Derriena, dyrektora Szkoły Podstawowej Ecole Pasteur, w Montoire sur le Loir we Francji, mieście partnerskim Łowicza. Projekt „Etoile-Cyclo” USEP 41 jest projektem departamentalnym z długą tradycją, gdyż jest on organizowany 29 raz. Bierze w nim udział ok 60 szkół z departamentu Loir et Cher. Ten interdyscyplinarny projekt ma charakter turystyczno-edukacyjny i polega na pokonaniu dziennie na rowerach od 30 do 45 kilometrów w dolinie zamków nad Loarą, poznanie tego regionu oraz jego zabytków. Zwiedzimy przepiękne zamki nad Loarą: zaczynając od Montrésor (należący do rodziny Reyów obiekt), przez Chaumont, Chambord, Talcy, Blois, i kończąc na Vendôme. Łączy w sobie elementy edukacji przyrodniczej, historycznej, geograficznej, językowej i sportowej. Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie uczą się języka francuskiego w szkole i niniejszy wyjazd jest niezwykłą okazją do doskonalenia tego języka oraz poznania kultury kraju bezpośrednio od jej mieszkańców.

            Ze względu na długoletnią współpracę z dyrektorem szkoły, p.J. Derrienem i korzyści płynące z międzyszkolnej wymiany międzynarodowej dla uczniów, cieszę się, że jest on możliwy.  Cztery lata temu udało nam się zorganizować podobny wyjazd na Etoile-cyclo, z późniejszą rewizytą Francuzów w Łowiczu i mamy bardzo dobre wspomnienia. Należy tu wspomnieć także o wsparciu Urzędu Miejskiego, który w ramach współpracy miast partnerskich, sfinansował bilety lotnicze oraz ubezpieczenie uczestnikom projektu.

            Trudno zliczyć maile, które zostały wysłane i przeczytane, rozmowy z rodzicami, młodzieżą, nauczycielami, dyrekcją, ale cieszę się, że udało się doprowadzić projekt do finału, którym jest 9 dniowy pobyt wśród francuskich przyjaciół. Nie da się wykupić takiej wycieczki w biurze turystycznym, więc tym bardziej mam nadzieję, że wrażenia będą niezapomniane.

 M. Wiśniewska