W piątek, 1 października 2021 roku, klasy trzecie czteroletniego liceum wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce szkolnej, której celem było zwiedzanie Czarnolasu – miejsca znanemu chyba wszystkim Polakom i powszechnie kojarzonego z wielkim poetą, Janem Kochanowskim.
W podróży towarzyszyła nam także sympatyczna pani przewodnik Wiesława Dłubak – Bełdycka, posiadająca ogromną wiedzę, którą potrafiła przekazać w bardzo przystępny sposób (przedstawiając wiele fascynujących anegdot i faktów historycznych). Podczas trasy Pani przewodnik opowiadała nam historię życia Jana Kochanowskiego i jego rodziny. Odwiedziliśmy więc Policzną, gdzie został pochowany brat poety, Czarnolas, gdzie żył sam Jan i Zwoleń, gdzie ostatecznie ojciec poezji polskiej został pochowany. Zwiedzanie sal w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie pozwoliło nam także odczuć ducha epoki polskiego renesansu. I mimo iż wycieczka skupiała się przede wszystkim na sylwetce Jana Kochanowskiego, nie zabrakło również fascynujących dygresji ze strony Pani przewodnik. Dowiedzieli się chociażby, że w Kozienicach urodził się jeden z królów Polski. Nie lada zaskoczeniem mogło być także pochodzenie nazwy Kozienice, gdyż nie wywodzi się ona od kozy, a od sarny. Po części związanej z dobywaniem wiedzy, głodni po całodziennej podróży, udaliśmy się do okolicznej restauracji, by się posilić i by szlifować savoir-vivre przy stole.
Dzięki tej podróży mogliśmy choć na chwilę przenieść się w czasie i odkrywać część bogatej historii naszej ojczyzny. Takie doświadczenia z pewnością wpływają pozytywnie na nas, gdyż łączą przyjemnie z pożytecznym – odpoczywamy od nauki w szkolnych ławach, a przy okazji dowiadujemy się zaskakujących ciekawostek.
Szymon Kotlarski, kl. III HL4