Koniec roku szkolnego to czas kilkudniowych wycieczek. W tym czasie klasa 8 i dwie pierwsze klasy liceum z naszej szkoły odwiedziły Litwę.
10 czerwca wyjechaliśmy z Łowicza i zaczęliśmy od zwiedzania Kowna. Tam zobaczyliśmy ratusz zwany Białym Łabędziem, kościół św. Piotra i Pawła oraz przespacerowaliśmy się po pięknej starówce. Dzień 2 i 3 poświęciliśmy na zwiedzanie Wilna. Byliśmy na Górze Trzech Krzyży, odwiedziliśmy Uniwersytet Wileński, którego uczniami było wielu polskich pisarzy, m.in. Adam Mickiewicz. Oglądaliśmy też słynną celę, która została uwieczniona przez Adama Mickiewicza w „Dziadach” i w której odbywał swoją karę główny bohater – Konrad. Ważnym punktem była modlitwa przed Matką Boską Ostrobramską, o której także wspominał Mickiewicz, ale w słynnej inwokacji do „Pana Tadeusza”.
Zobaczyliśmy Kościół św. Piotra i Pawła z dwoma tysiącami rzeźb w środku, Kościół św. Ducha oraz św. Anny. Byliśmy też na cmentarzu Na Rossie, gdzie pochowany jest historyk i działacz polityczny – Joachim Lelewel, ojczym Juliusza Słowackiego – August Becu, poeta doby romantyzmu – Władysław Syrokomla. Ponadto znajduje się tam mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii.
Szczególnym momentem wycieczki było uczestniczenie we mszy świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według słów przekazanych przez Jezusa świętej siostrze Faustynie.
Ostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Trok, gdzie spotkaliśmy klasy 2 liceum z naszej szkoły. Odwiedziliśmy zamek wybudowany przez ks. Witolda oraz spacerowaliśmy nad brzegiem tamtejszych jezior. Mieliśmy również okazję spróbować karaimskiego przysmaku – kibinów, czyli pieczonych pierogów z różnymi dodatkami np. baraniną czy kurczakiem. Po czterech przepełnionych wrażeniami dniach wróciliśmy do Łowicza.
Zgodnie możemy przyznać, że wycieczka ta pozostanie w naszej pamięci. Jesteśmy pod dużym wrażeniem licznych, polskich śladów na Litwie i pięknem tamtejszych zabytków.
Amelia Stępniewska


