Dnia 3 maja 2016 roku o godzinie 17 w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju odbyło się przedstawienie upamiętniające podpisanie konstytucji z 1791.
Historia Wawrzusia, ucznia Wita Stwosza, który przeniósł się w czasie do pracowni mistrza Jana Matejki, nie jest typową opowieścią kojarzoną z powstaniem Konstytucji 3 maja szczególnie, iż owa ustawa została podpisana 100 lat przed tym okresem… Nagle wplątani zostajemy w detektywistyczną historię związaną z kradzieżą dzieła. Prowadzi ona Wawrzusia, a wraz z nim i nas, w czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, czasy spisków szlachty, której uchwalony 225 lat temu dokument nie był na rękę. Na scenie widzowie mogli zobaczyć także monumentalny „żywy obraz” pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku” wykreowany przez uczniów.
Scenariusz napisany został przez panią Karolinę Małecką, a reżyseria powierzona została pani Monice Kosiorek, która razem z paniami Anną Rzepecką i Eweliną Kwaczyńską, podjęła się przygotowania dekoracji w sali. Przedstawieniu towarzyszyła również muzyka – wszystko rozpoczął chór pod batutą pani Marzeny Myszuk, a w trakcie spektaklu śpiewali członkowie scholi, którą opiekuje się pani Natalia Kędziora. Oświetlenie i udźwiękowienie zostało pozostawione w rękach doświadczonych uczniów.
Muszę przyznać, iż ta sztuka należała do jednych z ciekawszych przedstawień, jakie zostały rozegrane w szkole. Według mnie brawa należą się zarówno świetnie przygotowanym aktorom, jak i tym osobom, które, choć nie widoczne, silnie zaangażowały się w przygotowania. Mam szczerą nadzieję, że nie jest to ostatni tak niezwykły spektakl.
Małgorzata Kosiorek, klasa Ia