Świat wirtualny i jego pułapki stały się tematem XXXII Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich odbywającego się w Częstochowie.
Podczas dwudniowego spotkania omówiono zarówno społeczne, psychologiczne, jak i prawne zagadnienia związane z internetem i smartfonami. Wykłady prowadzili specjaliści zajmujący się tym tak współczesnym i nierozerwalnie związanym z ludzkim życiem problemem, m.in.: Ks. prof. UKSW dr hab. Krzysztof Marcyński SAC, Prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz, czy Prof. WASE dr Jakub Andrzejczak. Prelegenci podkreślali, jak zgubna jest wiara w „prawdy” kreowane przez świat wirtualny, a zagłębianie się w nim sprawia, że straciliśmy zdolność do nudzenia się, które wyzwala w człowieku twórcze działanie. Często to zagłębianie się w nim związane jest z brakiem uwagi odczuwanym przez dzieci – dorośli nie mają czasu, a to właśnie czas stał się najbardziej wartościową współczesną walutą. Okazuje się też, że człowiek emocjonalnie się nie zmienił, ale świat wokół niego już tak dlatego nie radzimy sobie z „boską technologią”.
Niewątpliwie czas, bez telefonu w ręku, spędzony na wysłuchaniu wykładów był bardzo wartościowy, bo skłaniający do refleksji. Zdecydowanie warto zwracać uwagę na ten problem, tak bardzo obecny w naszym życiu, a często przez jego powszedniość bagatelizowany, bo w końcu „każdy siedzi z nosem w telefonie”. Siedzieć można, ale trzeba robić to z głową, bo świat rzeczywisty i prawdziwi ludzie są o wiele bardziej ciekawi.