Szachiści Pijarskiego Gimnazjum na XIX miejscu w Polsce

Pięcioro uczniów Pijarskiego Gimnazjum reprezentowało szkołę i województwo łódzkie w Ogólnopolskich Drużynowych Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych w Szachach, które odbyły się w Szklarskiej Porębie w dniach  26 – 29 maja 2014 r. Do udziału w zawodach tej rangi uprawniało ich zdobycie wcześniej srebrnego medalu w finale wojewódzkim Gimnazjady w Szachach Drużynowych.

Pijarską drużynę stanowili: Mateusz Pruk (kapitan zespołu), Zuzanna Mazgaj, Dominik Fudała, Przemysław Chojecki oraz Szymon Kuś.

W ogólnopolskich zawodach uczestniczyło 27 najlepszych drużyn gimnazjalnych w kraju, wyłonionych z rozgrywek w poszczególnych województwach. Turniej przeprowadzono systemem 11 rund. Bilans startu drużyny Pijarskiego Gimnazjum jest następujący: 3 zwycięstwa, 4 porażki i 4 remisy. W trakcie turnieju rozegrali pojedynki szachowe z drużynami z następujących miejscowości: Rybnika, Konina, Chełmna, Warszawy, Wiechlic, Bydgoszczy (dwie drużyny), Wrocławia (trzy drużyny).

W końcowym rozrachunku drużyna z Łowicza została sklasyfikowana na 19 miejscu z dorobkiem 10 pkt. Najwięcej tzw. małych punktów dla drużyny zdobyła Zuzia Mazgaj, która na czwartej szachownicy zajęła 4 miejsce i do medalowej pozycji zabrakło jej tylko 0,5 pkt, natomiast w klasyfikacji generalnej, na 115 zawodników i zawodniczek uczestniczących w zawodach w Szklarskiej Porębie, Zuzia została sklasyfikowana na 14 miejscu.

Wszystkie uczestniczące w tych zawodach zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, pięć najlepszych zespołów otrzymało piękne puchary, a zawodnicy i opiekunowie trzech pierwszych drużyn zostali dodatkowo uhonorowani medalami. Ponadto pucharami nagrodzono trzech najlepszych szachistów na poszczególnych szachownicach.