Nasza szkoła już piąty raz stała się organizatorem i gospodarzem konkursu czytelniczego. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Piotra Stalmaszczyka oraz patronatem honorowym dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi st. kustosz mgr Barbary Czajki, a skierowana została do uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa łódzkiego. W tym roku hasłem przewodnim konkursu stały się: „Narodziny i zmierzch dawnych cywilizacji w polskiej literaturze XIX wieku”. Dla uczestników było to nie lada wyzwanie, przygotowując się do zawodów musieli przeczytać dość obszerne pozycje, tj. „Quo vadis” H. Sienkiewicza, „Faraon” B. Prusa, „Ziemia obiecana” W.S. Reymonta.
Test konkursowy składał się z dwóch części: zadań, które sprawdzały znajomość problematyki dzieł oraz wypracowania, gdzie konieczne było napisanie pracy na jeden z siedmiu, wcześniej znanych tematów. To uczestnicy, a było ich blisko czterdziestu, decydowali od czego zaczną i jak zagospodarują trzy godziny, przeznaczone na całość zmagań.
W czwartek, 29.10.2015, już od godziny dziesiątej w naszych murach zaczęły pojawiać się mądre głowy, interesujące się literaturą. Niektórzy przybyli do nas na pieszo, a inni wyjechali już kilka godzin wcześniej, ponieważ musieli pokonać całkiem spory odcinek (podziwiamy szczególnie uczniów i nauczycieli z Łodzi oraz Zduńskiej Woli).
Pani Profesor Magdalena Latoszewska, wraz z „humankami” z drugiej klasy naszego liceum, czekała w holu, cieple witając gości oraz (wedle życzenia) oprowadzając po budynku lub prowadząc wprost do sali, gdzie można było odpocząć, porozmawiać przy kawie, herbacie i ciastku, czyli krótko mówiąc odstresować się przed zmaganiami. Potem nastąpił moment prawdy, zmagania się rozpoczęły: po zakodowaniu prac, to już uczniowie byli „panami sytuacji”, którzy odważnie przelewali swoje myśli na papier. Wyniki już wkrótce!
Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i wzięcie udziału w konkursie, ale także za wszelkie ciepłe słowa dotyczące naszego budynku i atmosfery w nim panującej. Nieważne do kogo trafi laptop lub tablet, wszyscy uczestnicy na swój sposób są zwycięzcami tych zawodów umysłu i pióra. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno „nie zginą” i pozwolą lepiej zrozumieć świat, jego historię oraz (miejmy nadzieję) przygotować się jeszcze solidniej do matury.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze szerszym składzie!
Piotr Baleja II H