ROK W PIJARSKIEJ

Rok szkolny to 10 miesięcy, a dokładniej 37 tygodni. Czas ten można w różny sposób wykorzystać. W naszym Pijarskim Liceum Ogólnokształcącym Królowej Pokoju w Łowiczu, każdy miesiąc to nowe wyzwania, łączące tradycję z aktywnością i nowoczesnością. Dzisiaj wirtualnie, od września realnie z Twoim udziałem. Zapraszamy!

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to wspólne przebywanie młodych ludzi, wspólna modlitwa i zabawa uczniów pijarskich szkół w Polsce. Odbywa się każdego roku w październiku w Krakowie

Gala Złotych Jabłek

Coroczne święto, w czasie którego uczniowie nagradzają najlepszych nauczycieli pamiątkowymi jabłkami wykonanymi z różnych materiałów np. ze szkła. Święto to odbywa się w październiku z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Święto Niepodległości

Dbamy o nasz patriotyzm. Każdego roku przed 11 listopada organizujemy przemarsz ulicami miasta. Uczniowie przebrani w historyczne stroje przypominają mieszkańcom Łowicza o tym ważnym święcie. Na przedzie jedzie na koniu jeden z uczniów, wszyscy śpiewają pieśni patriotyczne. Jest radośnie, bo i święto radosne. A później 11 listopada na deskach naszej sceny wystawiane jest przedstawienie, na które wstęp jest wolny. Doskonale grający aktorzy, piękne dekoracje, odpowiednie do treści stroje i liczna widownia – wszystko to pomaga przeżyć Święto Niepodległości

Przegląd Teatrów Pijarskich

W listopadzie w szkole pijarskiej organizowane jest święto teatru. Zapraszane są grupy uczniów ze szkół pijarskich w Polsce i wystawiane są krótkie przedstawienia. Występy uczniów recenzowane są przez zawodowego aktora. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy i integracji między grupami uczniów z różnych część Polski m.in. z Łowicza, Rzeszowa, Warszawy, Poznania, Krakowa. Każdy uczeń jako animator może włączyć się w organizację tego święta teatru. Korzystamy wówczas z naszej przebogatej, liczącej ponad 400 strojów, garderoby.

Patrocinium

Patrocinium – czyli święto patrona – założyciela zakonu pijarów św. Józefa Kalasancjusza. Dla nas oznacza dzień bez lekcji. Przychodzimy do szkoły, jest Msza św., agapa – poczęstunek wspaniałym tortem, uroczystość na sali gimnastycznej ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych oraz przyznaniem stypendiów tym, którzy jeszcze jako ósmoklasiści zostali laureatami lub finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. A na koniec mecz piłki siatkowej UCZNIOWIE-NAUCZYCIELE. Niezapomniane emocje…

Konkurs Czytelniczy

Każdego roku późną jesienią Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu organizuje konkurs czytelniczy dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. By przystąpić do tego konkursu, trzeba zapoznać się z ciekawą literaturą, z którą nie mamy do czynienia na lekcjach. Wygrać można cenne nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę książkową.

Boże Narodzenie w Pijarskiej

Dzień przed feriami świątecznymi spotykamy się wszyscy na sali gimnastycznej. Po występie naszych młodszych koleżanek i kolegów z II klasy Pijarskiej Szkoły Podstawowej i po pobłogosławieniu opłatków przez ojca rektora, dzielimy się nim – wszyscy ze wszystkimi. Aż trudno sobie to wyobrazić. 500 osób na jednej sali dzieli się opłatkiem. Wtedy naprawdę czuć już święta…

Spotkanie absolwentów 

Nie zapominamy o nich, o naszych uczniach, którzy ukończyli nasze liceum, a jest ich ponad 600. Zawsze tuż po Bożym Narodzeniu spotykamy się na dzieleniu opłatkiem i małym, słodkim poczęstunku oraz rozmowach o tym, co robimy teraz i jak to było, jak chodziliśmy do tej szkoły. Szybko wtedy wracają wspomnienia.

Studniówka klas maturalnych

Jesteśmy jedną z niewielu szkół, które ten najważniejszy bal dla maturzystów organizują w szkole. To my, maturzyści, decydujemy, jaki będzie wystrój sali gimnastycznej, na której odbywa się studniówka. To my wraz z naszymi rodzicami i wychowawcami wykonujemy wszystkie dekoracje. A później…, później jest tylko polonez, przemówienia i zabawa „do białego rana”. Później zostają wspomnienia, wspomnienia, których nie zapomina się nigdy…

Jasełka

 Ważne wydarzenie w ciągu roku szkolnego w Pijarskiej. Do tego wydarzenia zawsze trwają długie przygotowania. Często blisko 100 osób, naszych uczniów i nauczycieli, przygotowuje scenografię, muzykę, nagłośnienie, a nawet taniec. Aktorzy, schola, chór starają się przedstawić losy różnych ludzi z przeszłości i współczesnych na tle wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. Przedstawienie zawsze jest źródłem refleksji…

Π-Day

Dzień Matematyki w naszej szkole. Zapraszamy w ten dzień pracowników wyższych uczelni i wraz z nimi nasze klasy politechniczno – ekonomiczne rozwiązują różnego rodzaju problemy matematyczne. Można się wiele nauczyć…

Rekolekcje

W czasie Wielkiego Postu odbywają się w naszej szkole rekolekcje. Modlitwa, spowiedź, Msza święta, rozmowy w grupach, obejrzenie ciekawego filmu – to wszystko składa się na nasze rekolekcje. Jest to chwila naszego zatrzymania, zastanowienia się na tym, co robimy i czas przygotowania na Święta Wielkanocy.

 Dziobak

Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu organizuje każdego roku konkurs z przedmiotów przyrodniczych dla klas ósmych szkół podstawowych. Nagrodą w nim, za zajęcie pierwszego miejsca jest wyjazd zagraniczny np. do Wiednia.

Zakończenie nauki maturzystów

Gdy zbliża się koniec kwietnia dla trzech naszych klas, nadchodzi czas pożegnania ze szkołą. Zakończenie ma uroczysty charakter. Uczniowie – świeżo upieczeni absolwenci – otrzymują oprócz świadectwa ukończenia Pijarskiego Liceum również specjalny pakiet, na który składa się pijarska czekolada, ołówek, biało-czerwona flaga i ciekawa książka.

Święto Konstytucji 3 Maja

Podobnie jak w listopadzie, tak teraz świętujemy ważne święta narodowe. W maju przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszej szkole organizowane jest przedstawienie dotyczące tego wydarzenia z historii Polski, na które może przyjść każdy. Jak każde przedstawienie, także i to jest doskonale przygotowane, ze świetną grą aktorów, pięknie śpiewającą scholą.

Egzamin maturalny

W maju absolwenci naszego liceum podchodzą do egzaminu maturalnego. Trzeba przyznać, że zdają go wyśmienicie, są bardzo dobrze przygotowani i później, gdy znają już wyniki, mogą swobodnie przebierać w uczelniach i kierunkach studiów.

 Święto Szkoły

Wiele jest wydarzeń, które wyróżniają nas spośród innych, ale chyba nie ma zdarzenia, tak bardzo charakterystycznego dla nas, jedynego w swoim rodzaju. Pod koniec maja jest taki dzień, kiedy nie ma lekcji, a rankiem spotykamy się przed szkołą wyposażeni w rowery i … jedziemy do Maurzyc. Przez kilkanaście minut jesteśmy sporą sensacją w Łowiczu, bo oto ulicami miasta jedzie jednocześnie około 300 rowerów. W Maurzycach po Mszy świętej w zabytkowym kościółku w skansenie zaczynamy prawdziwe świętowanie. Prezentacja klasy na wybrany temat, zawody sportowe, konkurs w przeciąganiu liny, możliwość zjedzenia kiełbaski lub kaszanki z grilla, słodkiego ciasta i lodów. Wszystko kończy się nabożeństwem majowym i wracamy do Łowicza. O tym, jak
dobrze wspominany jest ten dzień, świadczy fakt, że często przyjeżdżają również nasi absolwenci, by jeszcze raz przeżyć te dobre chwile, jakie ich spotkały, gdy uczyli się w naszej szkole.

Marsz dla Życia i Rodziny

Coroczny przemarsz ulicami miasta, którego celem jest propagowanie wartości rodziny. Po przemarszu na Błoniach odbywa się festyn.

Wyjazd integracyjny

Zawsze w sierpniu tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, uczniowie klas pierwszych, którzy przed paroma tygodniami zostali przyjęci do naszej szkoły jadą na wyjazd integracyjny. Kilka dni spędzają w niewielkiej miejscowości Popowo w otoczeniu pięknej przyrody. Jest to czas, gdy mają możliwość poznania naszej szkoły, siebie nawzajem przy okazji różnorakich zabaw, gier, zajęć rekreacyjnych. Po powrocie z takiego wyjazdu, osoby, które nie znały naszej szkoły, zdecydowanie pewniej i odważniej wchodzą w nowy rok szkolny i w kolejny etap swojej edukacji.