Uczniowie gimnazjum i liceum z niemieckiej i francuskiej grupy językowej przygotowali kalendarze adwentowe, które w krajach niemiecko- i francuskojęzycznych cieszą się dużą popularnością.
Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu i były w kształcie zegara, a w 1903 r. w Monachium powstała wersja z 24 obrazkami do wycięcia i specjalny arkusz z okienkami do naklejania.
Z powstaniem słodkiego kalendarza wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „Kiedy święta ?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i do każdej przyszyła ciasteczko- jedno na każdy dzień adwentu. Gerhard Lang, gdy dorósł, zaczął produkować kalendarze z czekoladkami w środku.
Największy na świecie kalendarz można podziwiać w miejscowości Gengenbach w Niemczech. Od 15 lat tamtejszy ratusz zamienia się w kalendarz adwentowy. 24 ratuszowe okna rozjaśniają dzieła takich artystów jak: Marc Chagall, Tomi Ungerer, Andy Warhol. Dokładnie o godzinie 18 odsłaniane jest kolejne okno kalendarza (http://www.gengenbach.info/Entdecken/Der-Gengenbacher-Adventskalender).
Nasi uczniowie przygotowali również bardzo pomysłowe prace, np. w formie wieży Eiffla, w formie wieńca adwentowego, kalendarze- choinki.
Najczęściej w kolejnych okienkach umieszczali słodycze, ale zdarzały się też inne pomysły, np. podzielony na fragmenty tekst kolędy, czy powiedzenia związane z czasem adwentu.
Najpiękniejsze kalendarze i wieńce adwentowe można podziwiać w holu głównym naszej szkoły.
Małgorzata Wiśniewska, Dorota Krawczyk