Przeżywamy kolejny dzień kalasantyński.
W tym miesiącu chcemy zatrzymać się nad cnotą POKORY.
W jednym z listów św. Józef Kalasancjusz zachęca do dziwnej rywalizacji: „Wszyscy powinni współzawodniczyć o to, kto stanie się bardziej pokorny, bo ten, kto wyprzedzi innych, będzie najświętszym przed Bogiem”. Zachęca do tego by prześcigać się w stawaniu się pokornym, ponieważ jest to droga do świętości.
Czym zatem jest pokora jako cnota (stała postawa życiowa) chrześcijańska.
Pokora to:
– prawda o sobie
– nie ocenianie siebie przez pryzmat innych osób
– wdzięczność Bogu za swoje życie (wygląd, zdolności, rodzinę)
– nie porównywanie się
– radość, kiedy innym się powodzi, kiedy mają szczęście
Jakie zadanie możemy sobie wyznaczyć na ten miesiąc:
… Proszę byście się nad tym zastanowili i przesłali swoje propozycje w komentarzu pod tym postem na stronie facebookowej naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżycia tego dnia i miesiąca dziękując Bogu za to co mamy, a nie narzekając na to czego mieć nie możemy…
Modlitwa o pokorę
Panie Jezu prosimy Cię o dar pokory. Niech nasze serca będą pełne wdzięczności za wszystkie Twoje dary, za Twoją opatrzność nad nami, że czuwasz, że jesteś blisko. Uchroń nasze serca od pychy, myślenia, że sami sobie wystarczymy, sami sobie poradzimy, że nie potrzebujemy innych; od myślenia, że jesteśmy najważniejsi, od kręcenia się wokół samych siebie. Uchroń nasze serca od narzekania, zazdrości i porównywania się z innymi. Daj nam łaskę byśmy umieli dostrzec szczęście i dobro, które jest wokół nas, byśmy sami stawali się siewcami życzliwości, pokoju i radości. Poślij do nas Ducha Św., aby prowadził nas w prawdzie o sobie i o rzeczywistości, która nas otacza. Spraw, abyśmy widzieli swoje błędy i wady i nad nimi pracowali, a nasze zdolności dostrzegali jako dar od Ciebie, by służyć innym. Św. Józef Kalasancjusz wymagał od swoich współpracowników dwóch cnót: pokory i cierpliwości, spraw abyśmy tak o nie zabiegali, abyśmy mogli cieszyć się z tego, że upodabniamy się do Ciebie Jezu, który powiedziałeś: Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca. Maryjo, Królowo Pokoju wstawiaj się za nami, abyśmy w prawdzie o sobie i z wdzięcznym sercem chronili się przez pychą, która jest źródłem wszystkich grzechów.
Amen
AD MAJUS PIETATIS INCREMENTUM DLA WIĘKSZEGO WZROSTU POBOŻNOŚCI A + M + P + I
List na Dzień Kalasantyński – 25 kwietnia 2020r.
25 lutego jak każdego miesiąca przeżywaliśmy w naszej szkole dzień kalasantyński. Tematem tego dnia była cnota odpowiedzialności, która jest bardzo pożądana zarówno wśród dzieci, które chcą spotkać na swojej drodze odpowiedzialnych rodziców i nauczycieli, jak i wśród rodziców, którzy chcą wychować odpowiedzialne dzieci.
Z tej okazji symbolicznie zostały udekorowane klasy. Uczniowie mogli ubrać się w brązowe ubrania.
Prosiliśmy o tę cnotę w czasie porannej modlitwy zwracając także uwagę na przygotowanie do jubileuszu 25-lecia istnienia naszej szkoły. Modliliśmy się za odpowiedzialnych ludzi, dzięki którym istnieje ona do dzisiaj.
Na długiej przerwie odbyły się tańce pijarskie w związku z ostatkami (ostatni dzien przed Wielkim Postem), które poprowadzili animatorzy.
Teraz przez najbliższe 30 dni będziemy każdego dnia próbowali chociaż trochę być bardziej odpowiedzialni, zwracając uwagę na słowa św. Józefa Kalasancjusza: Biada temu kto jest zły między dobrymi. Każdy jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale też za to co czyni w sercu drugiego.
25 listopada odbył się po raz kolejny w naszych szkołach dzień kalasantyński. Tym razem był poświęcony cnocie wytrwałości. Kolor w który ubierali się uczniowie, a także przyozdabiali klasy to niebieski.
Wytrwałość przypomina nam o podążaniu do nieba nie zrażając się żadnymi przeciwnościami
List na Dzień Kalasantyński – 25 października 2019r.
Biały dzień Kalasantyński poświęcony cierpliwości w szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Dnia 25 października, jak każdego 25. dnia miesiąca odbył się w naszej szkole kolejny dzień kalasantyński. Tym razem został poświęcony cnocie cierpliwości.
Uczniowie mają jako zadanie pracować nad tą cnotą przez najbliższy miesiąc, aby o tym pamiętać klasy zostały udekorowane w białym kolorze. W tym kolorze także przyszli uczniowie do szkoły zamiast mundurków. Rozpoczęliśmy ten dzień wspólną modlitwą na sali gimnastycznej w czasie której zastanawialiśmy się nad tym czym jest cierpliwość, a animatorzy odegrali scenkę ukazującą jak ważne jest ta cnota. Na drugiej przerwie praktyczną lekcją było milczenie, uczniowie mogli się komunikować ze sobą tylko za pomocą gestów.
Na długiej przerwie natomiast odbyły się tańce pijarskie.
Wszystkim zaangażowanym w dzień kalasantyński, szczególnie animatorom i uczniom bardzo dziękujemy za miłą zabawę. Teraz pozostało 30 dni by wypracować w sobie cierpliwość.
List na Dzień Kalasantyński – 25 września 2019r.