Uczennice naszej szkoły przystąpiły po raz kolejny, i to z bardzo pozytywnym rezultatem, do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Dzięki zaangażowaniu udało się im awansować do etapu okręgowego, a ostatnie dni przyniosły informację, że Martyna Gajewska dostała się do etapu ustnego olimpiady i tym samym znalazła się w gronie 21 najlepszych „polonistów” w województwie.
To bardzo duże osiągnięcie, szczególnie dla ucznia 2 klasy liceum czteroletniego. Na sukces ten składa się nie tylko bardzo wytrwała praca, ale również pasja. Martyna, która pisała w I etapie o psychiatrii doby romantyzmu, podkreśla, że to właśnie możliwość rozwijania zainteresowań wpłynęła na jej udział w olimpiadzie:
Natura człowieka, jego myśli i postawy od zawsze mnie fascynowały. Gdy tylko pojawiła się możliwość zagłębienia w ten temat od strony literackiej, nie wahałam się z niej skorzystać. I tak powstała praca na temat motywu szaleństwa w XIX wieku, przygotowania do jej napisania pozwoliły mi poznać romantyzm od zupełnie innej strony, może nie mroczniejszej, ale na pewno barwnej i fascynującej.
Uczestniczki zgodnie także przyznają, że zmagania z literaturą i gramatyką to zdecydowanie coś więcej niż pokonywanie kolejnych etapów. Ola bez wahania stwierdza, że chętnie będzie dalej rozwijać się, ponieważ:
Konkurs pozwolił mi jeszcze bardziej otworzyć się na świat literatury, który umożliwił mi spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Jednak dla mnie najważniejszą zaletą było poznanie inspirujących osób.
Szczególnie cieszy to, że dziewczynom olimpiada nie kojarzy się z presją, a przygotowania traktowały jako miłe, literackie spotkania, których teraz będzie im brakować. Najcenniejszym więc doświadczeniem jest to, że udało się sprawić, że „połknęły one bakcyla”, a co najważniejsze, i co zostanie wiele lat już po zmaganiach, nawiązały ze sobą jeszcze serdeczniejsze relacje.
Życzymy, żeby zawsze towarzyszyła Wam taka radość odkrywania literatury, a poprzez nią człowieka.
K. Małecka – Wojtasiak