Idea związana z wymianą doświadczeń i wspólnym dzieleniu się wiedzą wśród nauczycieli szkół pijarskich z całej Polski pojawiła się podczas inauguracji roku szkolnego w Warszawie na Siekierkach, we wrześniu 2019r.
Pierwsze dwudniowe Pijarskie Spotkanie Edukacyjne odbyło się w Łowiczu, w styczniu 2020r. Kilkudziesięciu nauczycieli wybranych przedmiotów (j.polski, matematyka, j.angielski i in.) ze szkół pijarskich m.in.: z Warszawy, Krakowa, Elbląga uczestniczyło w warsztatach, które prowadzili wybrani nauczyciele. Wszyscy zgodnie uznali, że jest to świetny sposób na zwiększanie wiedzy, kompetencji ale także integrację pijarskiego środowiska nauczycielskiego. Postanowiono również, że takie spotkania będą organizowane cyklicznie, raz w roku.
W tym roku spotkanie odbyło się 25-26 lutego w Poznaniu. Z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach nauczyciele przedmiotów, z których prowadzone były zajęcia (języki obce, wf, fizyka,chemia,historia, katecheza). Niektórzy z nich prowadzili także warsztaty dla przybyłych na spotkanie nauczycieli.
Z chemii swoją wiedzą dzielił się ojciec Andrzej Lisiak („Aż chce się odpowiadać – przykłady atrakcyjnych metod sprawdzania wiedzy chemicznej”). Z języka niemieckiego pani Katarzyna Wojciechowska prowadziła wykład pt. „Film na zajęciach języka niemieckiego. Metoda Berlitza w nauczaniu języka obcego na podstawie ogólnodostępnych bajek i animacji.”
O żywym obrazie i dramie na lekcjach historii opowiadali pani Joanna Kucharek i pan Piotr Komuński, był to wykład z częścią warsztatową, podczas której nauczyciele mogli wcielić się w role postaci występujących na obrazach Matejki.
Pijarskie Spotkania Edukacyjne na trwałe weszły w kalendarz wydarzeń pijarskich. Dają szansę na pouczającą rozmowę w miłej atmosferze, bezpośrednią wymianę doświadczeń, ćwiczenia warsztatowe, tak rzadkie przy obecnej modzie na webinaria i internetowe seminaria.