Po długotrwałym odliczaniu dni, w końcu się doczekaliśmy. Jedenasta odsłona Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich znowu w Łowiczu!
Po dwóch, pandemicznych, trudnych i pełnych niespodzianek latach, na nowo mogliśmy nacieszyć oko podczas długo kultywowanego w tradycji przedsięwzięcia. Tym razem ugościliśmy w murach naszej szkoły aż 11 grup z miast całej Polski. Każda z nich przez ten kłopotliwy czas, dogłębnie odczuwała tęsknotę za sztuką, jaką przekazuje nam teatr.
Zaczęliśmy od obejrzenia spektaklu pod tytułem „Cela” wyreżyserowanego przez Panią Beatę Jeziorowską.
Tegorocznym tematem wydarzenia była „wolność”, interpretowana przez uczestników w odmienny, lecz trafny sposób. Każdy zaprezentował swoje spostrzeżenia, narzucone wraz z myślą przewodnią na deskach naszego szkolnego, małego teatru. Aktorzy, od aktywnego piątku do jeszcze bardziej pracochłonnej soboty, przedstawiali spektakle, starannie przygotowywane już dużo wcześniej. Każde przedstawienie ukazywało inne przesłanie, ale zarazem skupiało się na tematycznej wolności. Opowiadało historię współczesnej młodzieży, biblijnych postaci czy nawet bohaterów z licealnych lektur szkolnych. Każde inne, ale tak samo wyjątkowe.
Na zakończenie sobotniego wieczoru, pojawili się długo wyczekiwani goście specjalni z koncertem pt. „Dygresje Serca”. Opowiadając muzyką, śpiewem i narracją o sile miłości, spowodowali wzruszenie i zachwyt na twarzach wielu odbiorców. Mogą mieć pewność, że pomimo późnej pory, każdy obserwator, siedzący na widowni, nie mógł oderwać swych oczu od występujących na scenie.
Nie obeszłoby się również bez tradycyjnych już na każdym pijarskim spotkaniu, tak bardzo przez wszystkich uwielbianych tańców, które poprowadzili łowiccy animatorzy. Nie mogliśmy też zapomnieć o aspektach religijnych. Podczas adoracji czy modlitwy mieliśmy możliwość rozmowy z Bogiem oraz szukania w Nim wsparcia przed powiększającym się stresem, związanym ze zbliżającym się przedstawieniem.
Po zakończonych dwóch dniach aktywnej pracy, w niedzielę mogliśmy przejść do podsumowania i oceny zaprezentowanych na 11 OPTP licznych przedstawień. Według tradycji, jury wyłoniło zwycięzców przeglądu.
Trzecie miejsce zdobył Młodzieżowy Teatr Atmosfera z Parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie. Drugim miejscem oraz nagrodą od publiczności został wyróżniony Teatr Feniks z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bolszewie. Zaś najwyższy szczebel naszego podium zajął Zespół Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko w Łodzi. Niezwykle zasłużoną nagrodę specjalną otrzymali nasi najmłodsi uczestnicy z SP Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
OGROMNE GRATULACJE dla wszystkich nagrodzonych. Jednak nie możemy zapomnieć o reszcie uczestników, którzy swą wrażliwością sceniczną, sprawili, że spektakle pochłaniały nas w całości, od stóp, porywając ze sobą pełne wspaniałych doznań serca, aż po głowy…
Całość dopełniła przygotowana przez animatorów z Łowicza współczesna reinterpretacja bajki o Śpiącej Królewnie w reżyserii Zuzi Skomiał. Przedstawienie, dzięki swemu lekkiemu, zabawnemu językowi, spowodowało ogromny entuzjazm widowni i miłym akcentem zakończyło trzy dni ciężkiej pracy, która stała się przyczyną zdobycia wielkich doświadczeń, pozostających z nami na długi, długi czas.
Lecz jak wiemy OPTP nie mogłoby się odbyć bez naszych kochanych animatorów. Zaangażowanych było w to wydarzenie prawie 50 osób z naszego liceum. Każdy animator pomagał w wielu rzeczach. Niektórzy robili apetyczne kanapki na śniadania i kolację, część pomagała grupom przenosić rekwizyty, inni biegali z aparatem po sali, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia. Byli także ludzie odpowiedzialni za tańce pijarskie, którzy zabawiali gości, tańcząc w neonowych kostiumach. Nie można zapominać o chłopcach odpowiedzialnych za nagłośnienie, dzięki którym mogliśmy usłyszeć każdy dialog i zaśpiewaną piosenkę na scenie. A każdego wieczoru wielu animatorów mężnie kroczyło z workami na śmieci oraz mopami, by posprzątać całodniowy brud. Niekiedy pracowali do późnych godzin nocnych (a czasem nawet i porannych). Grupie tej przewodniczyła Malwina Ciesielska, która wspaniale dała sobie radę z rolą prowadzącej. Wszyscy na koniec byli zmęczeni, ale niesamowicie usatysfakcjonowani.
Amelia Gładka I HL, Maria Miziołek III MP3
Zobacz fotorelację na Facebooku