Od początku roku szkolnego 2022/2023, zainteresowani tematem uczniowie klas szóstych pijarskiej szkoły podstawowej uczą się FILOZOFII. Nie było jeszcze w Łowiczu takiej propozycji! Kto chciał i kogo rodzice się zgodzili przychodzą na zajęcia o mądrości. Zajęcia prowadzi p. Paweł Kolas – nauczyciel filozofii w pijarskim LO. We wrześniu zgłosiło się prawie 20 osób, a wytrwało 10… I tak nieźle.
Czym zajmują się szóstaki? Oczywiście tym, o co w filozofii chodzi: poszukują prawdy. Najpierw dowiedzieli się czym jest „poszukiwanie mądrości”. Później nauczyli się rozróżniać: wiedzę i mądrość. Dalej poznali klasyczną definicję prawdy. Tak! Taka naprawdę istnieje! Nie mogło też zabraknąć nauki dyskutowania i choć za daleko w tej sztuce się jeszcze nie posunęli, wszystko jest na ‘dobrej drodze’. Zdaje się, że niewielu uczniów szkoły podstawowej już wie, czym jest argumentum ad personam, błąd ad infinitum, czy erystyczny chwyt retorsio argumenti. Bardzo to się przydaje w debatowaniu. Oj, nie łatwo będzie tych szóstaków pokonać w dyskusji!
Realizowany program jest oparty na podręczniku do nauczania filozofii klasycznej w szkole podstawowej opracowanym przez p. dr Jadwigę Guerrero van der Meijden z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podręcznik ma trochę przewrotny tytuł: Jak psuć dzieci Platonem i Boecjuszem. Oczywiście nie o „psucie” dzieci chodzi, a uczenie ich myślenia i zachętę do zastanawianie się nad światem, próbowanie własnych sił w filozofowaniu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ciąg dalszy zajęć będą szóstaki miały w siódmej i ósmej klasie podstawówki (program pomyślany jest na 3 lata). Jeśli nie, pałeczkę przejmą obecni uczniowie klas piątych. Bez względu na wyniki, jeśli ktoś wybierze Pijarską i przyjdzie do liceum, będzie miał filozofię w pierwszej klasie. Może też spróbować swoich sił w Olimpiadzie Filozoficznej dla licealistów. Jeśli uda się zdobyć tytuł finalisty lub laureata (oby!) dostanie indeks na wybrane studia humanistyczne (prawo, psychologię itp.) oraz ma z głowy pisanie matury – już zaliczył ją na 100%. Wiem coś o tym, bo do takich zawodów się przygotowuję. Dlatego młodym filozofom gratuluję i życzę powodzenia.
Malwina Starzyńska, 2 MP PLO