Dnia 27 kwietnia drużyna z naszego Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju miała przyjemność brać udział w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich, który odbywał się w Łodzi. Reprezentacja w składzie: Martyna Palos, Magdalena Dylik, Tomasz Kolas oraz Oskar Kosenda, rywalizowała z siedmioma drużynami z województwa łódzkiego dyskutując na tematy historyczne dotyczące wydarzeń z XX wieku. Debaty dotyczyły między innymi kwestii, czy zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 r. było naszą racją stanu lub czy polskie podziemie w znaczący sposób przyczyniło się do przyspieszenia zakończenia II wojny światowej.
Nasza ekipa szturmem wdarła się do półfinału, bowiem w eliminacjach uległa tylko drużynie z Ostrzeszowa. Półfinał także nie okazał się dla naszych reprezentantów zbyt wielkim wyzwaniem. Brawurowo pokonali swojego konkurenta także w półfinale, co zagwarantowało im przejście do ścisłego finału. W nim przyszło zmierzyć się naszym uczniom z jedyną drużyną, której nie zdołali pokonać w eliminacjach. Świadomość tego jednak bynajmniej nie sprawiła, że morale naszej reprezentacji spadło. Wręcz przeciwnie – determinacja, by pokonać przeciwników, zmotywowała ich do tym ostrzejszej walki w dyskusji. Trzeba przyznać, że faktycznie debata tym razem przebiegała wyjątkowo wyrównanie, w taki sposób, że nawet jury oceniające ją miało problem z jej rozstrzygnięciem, o czym świadczy różnica tylko trzynastu punktów między drużynami. Niestety nie udało nam się wygrać tego turnieju, a co za tym idzie, awansować do finału krajowego, ale możemy z całą stanowczością stwierdzić, że zespół z naszego liceum zajął zaszczytne drugie miejsce w całym województwie, co niewątpliwie jest sporym sukcesem. Za ten ogromny wysiłek nasi uczniowie otrzymali prestiżową nagrodę – organizator bowiem postanowił zorganizować dla finalistów i półfinalistów wycieczkę, która będzie związana z jednym z tematów debaty. Ponadto nagrodzeni zostali oni bonami zakupowymi do sieci sklepów Empik oraz książką, która z pewnością wzbogaci ich wiedzę historyczną i poszerzy horyzonty.
Jak wielokrotnie podkreślał na zakończenie konkursu pan Paweł Spodenkiewicz – przedstawiciel łódzkiego oddziału IPN na turnieju – debaty oksfordzkie to wbrew pozorom nie tylko krasomówcze umiejętności. Jest to przede wszystkim swoista edukacja na poziomie dużo wyższym niż ten, który jest obecny w szkołach. Podziwiał, że uczestnicy są już na tyle dojrzali i na tyle dobrze potrafią „operować słowem”, że oddali niejako istotę debat oksfordzkich – pokazali, jak argumenty poszczególnych stron mogą wpływać na odbiór problemu przez zebranych. Z uśmiechem też skomentował ostatnią, finałową debatę, która obfitowała w wielkie emocje a także, jak sam stwierdził, niejednokrotnie przyprawiła go z tego względu wręcz o stan przedzawałowy.
Zarówno uczniom jak i opiekunom – panu Pawłowi Kolasowi oraz panu Piotrowi Komuńskiemu – serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do udziału w zajęciach przygotowawczych do turniejów debat oksfordzkich.
Konrad Mika, II P-E