W 2023 r. mija 250 lat od śmierci wielkiego pijara, pedagoga i reformatora szkolnictwa – ks. Stanisława Konarskiego. W związku z tą rocznicą zorganizowano wiele działań mających na celu uczczenie pamięci tego pijara i jego dzieł. W wydarzeniach tych brali udział przedstawiciele naszej łowickiej szkoły – Dyrekcja, o. Marek Barczewski, Poczet Charągwi oraz pani Beata Jeziorowska i klasa IV HL.
Jednym z elementów obchodów była Międzynarodowa Konferencja poświęcona ks. Stanisławowi Konarskiemu w 250. rocznicę śmierci. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą w Katedrze Polowej należącej kiedyś do pijarskiej kompleksu wraz z Collegium Nobilium. Słowo tam wygłosił kardynał Nycz. W homilii podkreślił ponadczasowe wartości, które przekazywał ks. S. Konarski, a które były osadzone na miłości do ojczyzny i kształceniu prawdziwych patriotów oddanych krajowi.
Następnie w Teatrze Collegium Nobilium odbyło się uroczyste otwarcie konferencji, którego dokonał Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Tam też wystawiono spektakl „Epaminondas” autorstwa ks. Stanisława Konarskiego w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Jak podkreśla p. Beata Jeziorowska:
– Spektakl odgrywany po 264 latach w miejscu, gdzie odbyła się jego premiera, nie należy najłatwiejszych. To opowieść o człowieku, dla którego honor i prawo były świętością. Epaminondas jest gotów poświęcić życie dla swoich rodaków, ale jego uczciwość i odwaga przysparzają mu wielu wrogów. Tę skomplikowaną historię opowiedzieli nam przekonująco aktorzy teatru Collegium Nobilium. Sztuka autorstwa Stanisława Konarskiego zyskała wiele dzięki efektownej, choć oszczędnej scenografii i grze na bębnach, oddającej atmosferę wojennych starć. Dawna opowieść zawiera wiele współczesnych wątków, takich jak zdrada, rozczarowanie postawą dzieci, przyjaźń. I to dzięki nim opowieść o tebańskim wodzu stała się nam bliższa.
Kolejnego dnia odbyły się konferencje poświęcone zagadnieniom literatury i historii.