4 kwietnia 2018 roku odbył się finał doświadczalny konkursu „Fascynująca Fizyka” na Wydziale Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Zakwalifikowało się 18 osób, natomiast 11 z nich zdołało stawić się tego dnia z prezentacją. Każdy musiał przygotować doświadczenie według własnego pomysłu – można było zobaczyć badanie kwantowej natury światła, próby tworzenia własnego radioodbiornika czy wyznaczanie temperatury Curie, czyli takiej, przy której magnes traci swoje właściwości. Ja zająłem się analizą widmową światła pod kątem przestrzeni barwnej RGB, czyli tego jak kamery reagują na różne barwy światła.
Olimpiada Lingwistyki Matematycznej to propozycja na prawdziwy trening umysłowy: doskonali umiejętność logicznego myślenia, analizowania danych i wnioskowania. Zadania dotyczą języków sztucznych lub naturalnych, zwłaszcza tych egzotycznych. W tym roku do etapu regionalnego przeszła czwórka naszych licealistów: Natalia Dałek z kl. 1PE, Szymon Kuś z kl. 2PE, Weronika Plichta z kl. 3PE oraz Aleksandra Wojtasiak z kl. 3 BCh. Przed świętami podana została lista finalistów. Do etapu ogólnopolskiego przeszła Weronika. Niewiele zabrakło Szymonowi, by też znaleźć się w finale. Przed Weroniką czas intensywnych przygotowań – zawody odbędą się 14 kwietnia we Wrocławiu. Gratulujemy Weroniko i życzymy udanego występu w finale.
W ostatnim dniu zajęć szkolnych przed świętami Wielkanocnymi wspólnota naszych pijarskich szkół Królowej Pokoju: uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły spotkali się na sali gimnastycznej na refleksji wielkopostnej. Na początku spotkania z okazji -przypadającej 2 kwietnia - rocznicy śmierci św. Jana Pawła II wykonany został, skomponowany przez młodzieżową scholę utwór Totus Tuus; utwór ku czci Tego wielkiego Świętego.
Jak co roku w okresie wielkanocnym w naszej szkole organizowana jest zbiórka produktów spożywczo-przemysłowych dla rodzin z naszej pijarskiej wspólnoty. Dzięki hojności naszych uczniów udało się pomóc 8 rodzinom za co z całego serca składamy serdeczne Bóg zapłać. Pamiętajmy, że nie chodzi tu tylko o wywiązanie się z obowiązku a o pokazanie jak cudownie jest pomagać i dzielić się tym z innymi.
W poniedziałek, 26 marca uczniowie klas II a, II b gimnazjum oraz IIBCH liceum uczestniczyli w wykładzie doktora Grzegorza Szymańskiego, który odwiedził mury naszej szkoły. Zajęcia dotyczyły anatomii serca
i funkcjonowania układu krążenia. W szczególności zainteresowały nas choroby serca oraz sposoby zapobiegania, bowiem już od najmłodszych lat kształtujemy w sobie zdrowe nawyki oparte na dobrych wzorcach.
Pierwszą rzeczą, która ma negatywny wpływ na nasze serca to zła dieta oparta na zbyt dużej ilości spożywanych tłuszczów typu trans znajdujących się w przetworzonej żywności. Zwiększają one poziom złego cholesterolu, a także przyczyniają się do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu. Spożywanie wszystkiego z umiarem oraz nie zapominanie o codziennej, przynajmniej półgodzinnej aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko chorób serca aż o 60%.
Dnia 26 marca 2018r. pięcioosobową grupą składającą się z pani A. Wojtasiak oraz czterech uczniów: Marcina Gołębiewskiego, Michała Sobczaka, Szymona Kusia i Przemysława Chojeckiego, wyruszyliśmy do Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego na galę zakończenia konkursu ‘’Matematyka–Moja Pasja".
W odpowiedzi na zaproszenie Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby wszyscy maturzyści z diecezji łowickiej udali się na pielgrzymkę na Jasną Górę, aby powierzyć się w ręce Maryi i prosić o potrzebne łaski na czas zdawania egzaminu dojrzałości. Wśród pątników nie zabrakło również uczniów trzecich klas Pijarskiego Liceum. Tak jak w poprzednich latach, pielgrzymka odbyła się w sobotę przed Niedzielą Palmową, tj. 24 marca 2018 roku. Po krótkim powitaniu przybyłych rozpoczęliśmy wspólną modlitwę Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Rozważania męki Chrystusa umocniły naszą wiarę, dały nadzieję, że Bóg stale nad nami czuwa oraz przypomniały nam, jak ważne jest okazywanie miłości bliźnim. Wspólna modlitwa była wyrazem pragnienia bycia blisko Boga oraz otwartości serca na Jego działanie.
Przekraczając próg naszych szkół w zeszły piątek po Drodze Krzyżowej można było poczuć wiosenną atmosferę. Intensywny zapach bukszpanu, bazie kotki, barwinek oraz przepiękne kolorowe kwiaty z bibuły zapowiadały pracowite popołudnie spędzone na wykonywaniu wielkanocnych palemek.
Bardzo dziękujemy wszystkim licznie przybyłym rodzicom, uczniom oraz nauczycielom naszych szkół - łącznie było nas 105 osób. Dziękujemy za poświęcony czas oraz materiały służące do wykonania ponad 500 palemek!
Przed uczniami klas trzecich gimnazjum ważne miesiące. Najpierw w kwietniu zmagania na egzaminach, a potem konieczność odpowiedzi na pytanie, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać. Pomóc w tym miały Targi Edukacyjne zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu w dniu 20 marca 2018 r. Wśród wielu szkół byli również przedstawiciele uczniów Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu wraz z nauczycielami - p. Agnieszką Nawrocką oraz p. Piotrem Komuńskim.
W dniu 21 marca w Pijarskiej Szkole Podstawowej odbył się Dzień Otwarty. Z tej okazji dzieci z pięciu łowickich przedszkoli („U Bolesi”, „Jaś i Małgosia”, „Pszczółka Maja”, „Pod tęczą”, „Pod świerkiem” ) spotkały się w sali gimnastycznej, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Część artystyczną w tematyce wiosennej przygotowała Pani Bożena Siekiera, która poprowadziła całą uroczystość. Każda klasa zaprezentowała się przed przedszkolakami, śpiewając piosenkę, tańcząc, recytując.
Jedną z pięknych tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy w naszych szkołach jest wspólne przygotowywanie palemek. W szczególny sposób jednoczy to naszą wspólnotę pijarską.
W związku z tym serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych nauczycieli, rodziców i uczniów w pt. od godz. 16.30 na hol kl. 1-3 do wspólnego przygotowywania palemek, które zostaną sprzedane w Niedzielę Palmową przed kościołem pijarskim. Niezbędny nam jest bukszpan, barwinek, bazie kotki. Każda ilość mile widziana. Prosimy o wsparcie.
Dochód zostanie przekazany na chore dzieci. Może warto znaleźć chwilę w przedświątecznej „bieganinie”, by czynić dobro…
Emilia Wolska
Po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii” 2018 organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Łowiczu. Teksty dyktand ułożyła, zgodnie z tradycją, p. Elżbieta Skoneczna. W tym roku traktowały one o historii naszego kraju – taki wybór był podyktowany okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie mierzyli się więc z opowieścią o Piaście, Kazimierzu Wielkim oraz Józefie Piłsudskim. Dyktanda te nie tylko sprawdzały znajomość poprawnego pisania, ale okazały się też skarbnicą wiedzy. Ponadto, trzeba to przyznać, stanowiły wyzwanie dla uczestników.
Wg organizatorów „olimpiada pozwala biorącym w niej udział uczestnikom osiągać poszerzone kompetencje w zakresie edukacji filozoficznej oraz stwarza możliwość rozwinięcia takich przymiotów intelektualnych, jak umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i porównywania stanowisk filozoficznych, a także refleksji nad własną postawą i otwartością w stosunku do odmiennych poglądów”. Olimpiadę Filozoficzną organizuje Polskie Towarzystwo Filozoficzne założone w 1904 roku. W tym roku przypada 30 Olimpiada Filozoficzna w 100-lecie odzyskania Niepodległości. Tegoroczne zmagania olimpijczyków próbują odpowiedzieć na pytanie: Jakiej filozofii Polacy potrzebują?
Szymon Kuś, uczeń klasy 2 PE Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego Królowej Pokoju w Łowiczu, zakwalifikował się do finału 67 Olimpiady Fizycznej. Jest to jedna z najbardziej prestizowych olimpiad. Szymon znalazł się w 77-osobowej grupie najlepszych uczniów z Polski. Warto dodać, że jest jednym z trzech uczniów, którzy zakwalifikowali się do tego etapu z województwa łódzkiego. O dostaniu się do finału decydowała suma punktów z drugiego etapu.